22 دسامبر

تومور گلوموس گوش

تومور گلوموس گوش

تومور گلوموس گوش شایع ترین تومور گوش میانی است. گلوموس که نام دیگر آن پاراگانگلیوما یک تومور خوش خیم است ولی چندین مشکل دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. قبل از اینکه وارد بحث گلوموس بشویم ابتدا مشکل صدای گوش یا تینیتوس یا وزوز گوش را توضیح می دهیم. کلمه تینیتوس با نام وزوز گوش ترجمه شده است. ولی هرگونه صدا در گوش که بدون محرک خارجی باشد که ممکن کیفیت صدا متفاوت باشد ( صدای سوت، صدای زنگ، صدای تک تک و صدای ضربان و … ) را با وزوز گوش یا تینیتوس ترجمه می کنیم.

ما در روانپزشکی کلمه ای داریم به عنوان توهم. بیمارانی که اسکیزوفرنی دارند صداهایی را می شوند یا مواردی را می بینند که افراد دیگر نمی شوند و نمی بینند. این مورد با توهم شناخته می شود. تینیتوس با توهم متفاوت است. برای تینیتوس یک محرک وجود دارد که در درون خود فرد است. درک بدون محرک خارجی است ولی عامل و منشا برای این صدا وجود دارد.

تومور گلوموس گوش

تومور گلوموس گوش

انواع تینیتوس

تینیتوس دسته بندی های مختلفی دارد ولی مهم ترین دسته بندی به صورت آدیتوری یا شنوایی یا پارا آدیتوری یا غیر شنوایی است.

تینیتوس های آدیتوری یا وزوز گوش های مربوط به سیستم شنوایی یکی از معضلات مربوط به سیستم شنوایی هستند. معمولاً این افراد به درجاتی کاهش شنوایی و حسی عصبی را تجربه می کنند. این بحث بسیار مفصل است و مشکل بسیاری از بیماران است که در آینده درباره آن صحبت خواهیم کرد.

تینیتوس های پارا آدیتوری که از صداهای اطراف سیستم شنوایی منشا می گیرند دو گروه عمده دارد؛ صداهایی که از عضلات اطراف سیستم شنوایی منشا می گیرند و صداهایی که از عروق اطراف سیستم شنوایی منشا می گیرند.

مواردی که از عضلات منشا می گیرند مورد شایعی نیستند و معمولاً کیفیت صدا به صورت تک تک یا کلیک دارد و مربوط به انقباض عضلات داخل گوش میانی است. این عضلات نقش شان حفاظت از گوش در مقابل صداهای بلند است. ولی در موارد خاصی ممکن است دچار اسپاسم یا انقباض مکرر شوند و بیمار صدای کلیک مانند و یا تق تق یا تیک تیک بشنود. البته مشکلات شایعی نیستند.

اما تینیتوس هایی که پارا ادیتوری هستند و از عروق اطراف سیستم شنوایی نشات می گیرند، باید بدانیم که سرخرگ اصلی که خون شریانی را به مغز می برند و سیاه رگی که خون را از مغز بر می گرداند از گوش رد می شود. در شرایط خاصی بیمار می تواند صدای ضربان قلب را در داخل از گوش احساس کند. این تینیتوس ها را pulsatile tinnitus یا وز وز گوش های ضربانی معنی کرده اند. به این معنا که بیمار در گوش صدای نبض خود را می شنود. در صورتی که بیمار نبض خود را بگیرد می تواند بفهمد که کاملاً با صدای در گوش که به صورت ضربانی است هماهنگ است. بنابراین این صدا منشا عروقی دارد و از حلزون گوش منشا گرفته است.

علت تینیتوس

علل بسیار مختلفی برای این عارضه وجود دارد. این علل معمولاً خوش خیم هستند و مشکل جدی ای را نشان نمی دهند. ولی در برخی موارد وز وز گوش ضربانی می تواند نشان دهنده مشکل جدی ای باشد. به عنوان مثال در بعضی شرایط خاص بدنی مانند فشار خود بالا، کم خونی شدید ، پرکاری تیروئید، پرفشاری مغز و … احتمال دارد که صدای ضربان در گوش شنیده شود. در این موارد لزوماً فرد تومور عروقی ندارد ولی صدای ضربان در گوش احساس می شود. در برخی شرایط مانند آنومالی یا ناهنجاری های عروق ناحیه گوش هم احتمال دارد که صدای ضربان در گوش شنیده شود.

ولی گاهی اوقات تینیتوس های ضربان دار می توانند نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشند. به عنوان مثال در افراد مسن وز وز گوش ضربانی می تواند ناشی از تنگی عروق گردن باشد. در صورتی شریان های اصلی گردن که خون را به مغز می رسانند دچار تنگی شده باشند (همانند عروق قلب که دچار تنگی می شوند ) احتمال دارد که فرد در داخل گوش صدای وز وز بشنود. در برخی موارد آنومالی های داخل گوش و گردن هم ممکن است فرد در داخل گوش صدای وز وز بشنود.

صدای وز وز در گوش به خصوص در سمت راست گردن در خانم های جوان ونوس هام یا همهمه وریدی ترجمه شده است. بیمار به خصوص در گوش سمت راست صدای وز وز می شنود. شب ها که محیط ساکت تر است صدا بیشتر است. علائم آن هم این است که اگر به همان سمتی که فرد صدا می شنود هنگام خواب سرش را قرار می دهد یا به ناحیه زاویه فک و زیر گردن فشار آورد، صدا قطع می شود. دلیل این مورد هم جریان تروبولنت خون در سیاهرگ گردن است.

ولی یکی از علل شایع وز وز گوش ضربانی تومور گلوموس است. این تومور خوش خیم است ولی دو مشکل عمده دارد؛ یک عروقی است و دو به صورت موضعی است و حالت تهاجمی دارد و به ارگان های مجاور دست اندازی می کند. ولی غالب اوقات این مشکل خوش خیم است. این بیماران معمولاً خانم هستند و در سنین میانی عمر هستند. این تومور در آقایان هم دیده می شود ولی چهار یا پنج برابر در خانم ها شایع تر است. شکایت عمده این بیماران دو مورد عمده است:

– صدای ضربان داخل گوش

کاهش شنوایی

زمانی که این بیماران به پزشک مراجعه می کنند به دلیل اینکه جراحی این تومور جراحی بسیار سختی است، از انجام جراحی هراس دارند. گزینه دیگر درمانی برای این بیماران رادیوتراپی است. مشکلی که رادیوتراپی دارد جدای از عوارض رادیوتراپی، این است که تومور های گلوموس را ریشه کن نمی کند. ممکن است مهار کند و رشد آن ها را متوقف کند. زمانی که این تومور دوباره شروع به رشد کند به مراتب مشکلات بیشتری را ایجاد می کند.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

جراحی تومور گلوموس

بنابراین بهترین درمان برای این بیماران انجام جراحی است. تیم moh با توجه به تجارب خوبی که در انجام این جراحی دارد می تواند این تومور را خارج کرده و ریشه کن کند. تنها مشکلی که جراحی این تومور دارد این است که به دلیل اینکه برداشتن این تومور به اعصاب صورت مرتبط است باید اعصاب صورت کنار زده شوند و تومور در آورده شود.

این مورد باعث می شود که به صورت موقت صورت بیمار فلج می شود. در چند سال اخیر در هیچ یک جراحی های تومور گلوموس دیده نشده است که آسیبی دائمی به اعصاب صورت وارد شود. ما به بیماران می گوییم که جراحی این تومور شاید باعث فلج اعصاب صورت شود بنابراین این بیماران از انجام این جراحی امتناع می کنند و رادیوتراپی انجام می دهند.

ولی باید بدانند که رشد خود این تومور باعث فلج اعصاب صورت می شود. بنابراین تاکید می شود که هر بیماری که احساس صدای ضربان ریتمیک و ضربانی می کند لازم است که حتماً به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنند. در اغلب موارد بیماری جدی در بیماران وجود ندارد ولی در برخی موارد خاص می تواند نشانه بیماری جدی در سر و گردن شود. این بیماران معاینه می شوند و یا با سی تی اسکن یا ام ار ای مشکل تشخیص داده می شود. در اکثر موارد به تشخیص مشخصی می رسیم. این مشکل در موارد جدی باید درمان شود.

پاسخ

یک × 3 =

Call Now Button