02 جولای

مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش

جراحی گوش یا اتوپلاستی یکی از جراحی های پلاستیک است که به تغییر زاویه گوش و بهبود ظاهر گوش های برجسته کمک می کند. یکی از مهم ترین نکات در این جراحی مراقبت های بعد از آن است که بر نتیجه ی جراحی تاثیر می گذارد. ما قصد داریم در این مقاله درباره نکات اساسی مراقبت های بعد از جراحی گوش صحبت کنیم. همراه با ما باشید.
در ادامه لیستی از دستورالعمل هایی که بیمار باید انجام دهد، ارائه می دهیم. در صورتی که قصد انجام این جراحی را دارید این نکات را قبل از جراحی مطالعه کنید. در صورتی که این مراقبت ها را با دقت دنبال کنید نتیجه بهتری از جراحی به دست می آورید.

مراقبت های روزانه بعد از جراحی گوش

پانسمان بعد از جراحی تا صبح روز بعد روی بینی باقی می ماند. اینکه فرد بعد از جراحی استراحت کافی داشته باشد و هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگاه دارد اهمیت بالایی دارد. صبح بعد از جراحی پانسمان برداشته می شود. بعد از آن نیاز است که مراقبت هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم رعایت شوند:

– خط های بخیه در پشت گوش ها سه بار در روز و با هیدروژن پراکسید شسته شود. بعد از آن با مقدار کافی از وازلین یا باسیتراسین بخیه ها پوشیده می شود. بخیه ها در پشت گوش ها از نوع جذب شونده هستند و لازم است که محیط کاملاً مرطوب و نرم شود تا سرعت ترمیم افزایش یابد.

– هد بندی بر روی گوش ها در صبح بعد از جراحی قرار می گیرد. سعی کنید که در دو هفته اول بعد از جراحی حتماً بر روی گوش ها قرار داشته باشد. این مورد اهمیت زیادی دارد چون موجب بهبود موقعیت گوش ها می شود. احتمالاً بتوانید در روز بعد از جراحی دوش بگیرید. حمام کردن در وان گزینه بهتری برای بیماران است. اطمینان حاصل کنید که از یک شامپوی ملایم مانند شامپو بچه استفاده کنید.

– هرگونه نشانه ای مانند خونریزی که بیشتر از ۱۰ دقیقه ادامه داشته باشد، عفونت، قرمزی، تب، ترشح غیر طبیعی یا درد را حتماً به پزشک گزارش دهید.

– بخیه ها در روز هفتم بعد از جراحی کشیده می شوند.

– دو هفته بعد از جراحی حتماً از هد بندی مناسب در شب ها استفاده شود و این اقدام تا شش هفته بعد از جراحی ادامه داشته باشد.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

بعد از جراحی گوش چه انتظاراتی داشته باشیم؟

تورم بعد از جراحی گوش

تورم در بیماران مختلف، متفاوت است. تورم می تواند در سه تا چهار روز اول بعد از جراحی ادامه داشته باشد. درصد زیادی از تورم در دو تا سه هفته بعد از جراحی از بین می رود. توقع مقداری تورم که به صورت گاه و بیگاه بروز می کند را در دو تا سه ماه بعد از جراحی داشته باشید. اقداماتی مانند بالا نگاه داشتن سر تا جای ممکن هنگام خوابیدن برای دو تا سه هفته اول، دوری از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین در سه هفته اول و اجتناب از قرارگیری در معرض آفتاب در دو تا سه ماه اول اهمیت بالایی دارد.

کبودی بعد از جراحی گوش

کبودی هم مانند تورم در بیماران مختلف، متفاوت است. بیشتر کبودی و تغییر رنگ باید در دو هفته اول بعد از جراحی از بین برود.

بی حسی بعد از جراحی گوش

گوش ها بعد از جراحی اتوپلاستی دچار بی حسی می شوند. این مورد طبیعی است و در هفته ها یا ماه های آتی بهبود می یابد. حس غیر طبیعی گوش ها، سوزن سوزن شدن و احساس درد و ناراحتی گاه و بیگاه اعصاب گوش ها به مرور زمان بهبود می یابد.

افسردگی بعد از جراحی گوش

اینکه بیماران بعد از جراحی گوش به نوعی دچار افسردگی خفیف شوند، خیلی غیر معمول نیست. معمولاً در هفته دوم بعد از جراحی زمانی که مقداری از تورم و کبودی همچنان وجود دارد و فرد نمی تواند نتیجه نهایی را مشاهده کند، افسردگی دیده می شود. لازم است که بدانید این مورد موقتی است و شرایط بهبود می یابد.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

محدودیت ها بعد از جراحی گوش

– برای حداقل دو هفته هیچ گونه فعالیت ورزشی سنگینی انجام نگیرد.

– برای حداقل سه هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.

– از لباس هایی که از ناحیه سر باید پوشیده شوند، خودداری شود.

– از جویدن غذاهای سنگین برای دو هفته خودداری شود.

– از انجام فعالیت های ورزشی تماسی برای شش هفته خودداری شود.

نکته آخر

مدت زمان ترمیم برای جراحی گوش در اغلب موارد کمتر از مدت زمان مورد انتظار است. صبر کنید تا تورم به طور کامل از بین برود و این زمان شاید چهار تا شش هفته زمان ببرد. ترمیم کامل شاید نزدیک به یک سال زمان ببرد.
منبع : https://www.hamiltonfps.com/post-operative-otoplasty-instructions

پاسخ

5 × چهار =

Call Now Button