07 آگوست

مراقبت های بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس

مراقبت های بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس

بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس از یک پد مخصوص در زیر بینی استفاده می شود. تنها زمانی که خونریزی رخ دهد نیاز است که پد تعویض گردد. احتمالاً هر ۲۴ ساعت یک بار نیاز است که پد بهداشتی تعویض گردد.

احتمال دارد مقداری تورم در اطراف بینی، لب بالا و یا در اطراف چشم ها وجود داشته باشد. همچنین احتمال زخم بینی و خونریزی از بینی وجود دارد. انسداد بینی مانند زمانی که فرد سرماخورده است هم یکی دیگر از علائم آزاردهنده بعد از جراحی است. بی حسی بینی و نواحی اطراف آن ظرف چند هفته تا چند ماه از بین می رود. همچنین حس بویایی شاید مانند قبل از جراحی نباشد. ولی معمولاً ظرف یک تا دو ماه بهبود می یابد و به حالت طبیعی باز می گردد.

فرد حدوداً ظرف ۳ هفته می تواند به فعالیت های روزمره خود بازگردد ولی باز هم به نوع و وسعت جراحی بستگی دارد. تا سه الی چهار ماه بعد از جراحی نیاز است که در فواصل زمانی مشخصی به پزشک مراجعه شود تا همه موارد بررسی گردند.

مراقبت های بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس

مراقبت های بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس

مراقبت های در منزل بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس

– استراحت کردن زمانی که احساس خستگی می کنید اهمیت بالایی دارد. خواب کافی به تسریع روند بهبودی کمک می کند. نباید به صورت طاق باز و با متکای معمولی بخوابید. استفاده از دو الی سه متکا برای بالا آوردن سر می تواند عدم ایجاد تورم و خونریزی را تضمین کند.

– سعی کنید که هر روز مقداری راه بروید. در ابتدا با راه رفتن آهسته شروع کنید و سپس کم کم به مقدار آن بیفزائید. راه رفتن جریان خون را افزایش می دهد و از یبوست پیشگیری می کند. یبوست در دوران نقاهت بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس می تواند خطراتی در پی داشته باشد.

– برای یک هفته سعی کنید خم نشوید و شیء سنگین تر از ۴٫۵ کیلوگرم بلند نکنید.
– می توانید دوش بگیرید و حمام بروید ولی از آب گرم استفاده نکنید و آب ولرم را جایگزین کنید. از شنا کردن برای ۶ هفته پرهیز شود.
– از مواد شیمیایی و گرد و خاک تا ۴ هفته پرهیز شود.
– از انجام فعالیت های سنگین ورزشی مانند دویدن، دوچرخه سواری کردن، وزنه برداری و ورزش های هوازی برای یک هفته خودداری شود. سپس به آرامی ظرف دو الی سه هفته می توان به انجام این فعالیت ها بازگشت.
– زمانی که داروهای مصرفی به اتمام برسند می توان رانندگی کرد.
– فرد می تواند ظرف یک هفته به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردد. با این حال این مورد بستگی به گستردگی جراحی دارد.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

رژیم غذایی و داروها بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس

فرد می تواند رژیم غذایی معمولی داشته باشد ولی در صورتی که معده اذیت شود می توان از غذاهای بلند شده و با چربی کم مانند مرغ پخته، ماست، نان تست و برنج بدون چربی استفاده کرد.

یبوست درست بعد از جراحی موردی طبیعی است. احتمال دارد که نیاز به مصرف داروهای مکمل و فیبرهای خوراکی باشد.

همچنین استفاده از داروهایی که پزشک برای بیمار تجویز می کند اهمیت بالایی دارد. اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و وارفارین استفاده می کنید نیاز است که پزشک را در جریان قرار دهید.

منبع : https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=ug3524

پاسخ

شش − 3 =

Call Now Button