13 اکتبر

فلج اعصاب صورت

فلج اعصاب صورت

فلج اعصاب صورت چگونه اتفاق می افتد؟ فلج اعصاب صورتی به معنای از دست دادن قدرت حرکتی صورت در نتیجه آسیب به اعصاب می باشد. ماهیچه های صورت در ظاهر افتاده به نظر می رسند و ضعیف می شوند. این عارضه می تواند در یک سمت صورت و یا در هر دو طرف صورت اتفاق بیفتد. دلایل متداول فلج اعصاب صورت به شرح زیر است:

– عفونت یا تورم اعصاب صورت
– ضربه به ناحیه سر
– تومور سر و گردن
– سکته

فلج اعصاب صورت می تواند ناگهانی اتفاق بیفتد و یا در طول زمان پیشرفت کند ( در صورت وجود تومور سر و گردن) . بر اساس علت این عارضه، فلج می تواند در یک مدت زمانی کوتاه اتفاق افتاده و یا بلند مدت فرد را درگیر کند.

فلج اعصاب صورت

فلج اعصاب صورت

علل فلج اعصاب صورت

فلج بل یا bell’s palsy

بر طبق تحقیقات به عمل آمده، فلج بل یکی از شایع ترین دلایل فلج صورت می باشد. هر ساله حدود ۴۰ هزار آمریکایی تجربه فلج ناگهانی صورت را دارند. در این شرایط، تورم اعصاب صورت به وجود آمده که در نتیجه ی آن ماهیچه های یک طرف صورت می افتند. هیچ کس نمی داند که در واقع این عارضه به چه دلیلی اتفاق می افتد. خوشبختانه اکثر افراد نهایتاً تا ۶ ماه به طور کامل بهبود می یابند.

فلج صورت در نتیجه سکته

علت دیگر در مورد فلج صورت می تواند سکته باشد. در صورتی که سکته مغزی اتفاق بیفتد، امکان دارد که یکسری اعصاب صورتی در مغز آسیب ببینند. بر اساس نوع سکته، آسیب به مغز می تواند در اثر کمبود اکسیژن و یا فشار زیاد به سلول های مغز ( به علت خونریزی) باشد. سلول های مغزی ظرف یک دقیقه می توانند از بین بروند.
دلایل دیگر فلج اعصاب صورت و تضعیف ماهیچه های صورت به شرح زیر است:

– شکستگی جمجمه یا آسیب به صورت
– تومور سر و گردن
عفونت گوش میانی یا آسیب به گوش
– بیماری لایم ، یک بیماری باکتریایی که از طریق گزش کنه به انسان منتقل می شود.
– سندرم رامسی هانت ، یک فعالیت ویروسی که بر اعصاب صورتی تاثیر می گذارد.
– بیماری خود ایمنی مانند ام اس ، که بر مغز و ستون فقرات تاثیر می گذارد.
– سندرم گیلن باره که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد.

تولد نوزاد می تواند به فلج اعصاب صورت در نوزادان منجر شود. با این حال ۹۰ درصد نوزادان مبتلا به این عارضه بدون هیچ درمانی کاملاً بهبود می یابند. همچنین فرد ممکن است به دلایل مادرزادی مانند سندرم موبیوس به فلج صورتی مبتلا شود.

 

علائم فلج اعصاب صورت

علائم فلج صورت در نتیجه فلج بل

با اینکه فلج اعصاب صورت به عنوان یک زنگ خطر شناخته می شود ولی همیشه به معنای سکته نمی باشد. متداول ترین تشخیص می تواند فلج بل باشد. علائم این عارضه می توانند ترکیبی از موارد زیر باشند:

– فلج اعصاب صورت در یک سمت ( ندرتاً دو طرف صورت درگیر می شود)
– از دست دادن کنترل چشمک زدن در یک سمت صورت
– پایین افتادن دهان از یک سمت
– تغییر در حس چشایی
– لکنت زبان
– خارج شدن بزاق دهان بی اختیار
– درد گوش یا درد پشت گوش
– حساسیت شدید به صدا در یک گوش
– سختی در غذا خوردن و نوشیدن

با اینکه فلج اعصاب صورت به عنوان یک زنگ خطر شناخته می شود ولی همیشه به معنای سکته نمی باشد. کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

علائم فلج صورت در نتیجه سکته

افرادی که فلج صورت در نتیجه سکته را تجربه می کنند، علائمی مشابه با فلج بل دارند. ولی سکته علائمی را در فرد به وجود می آورد که در فلج بل مشاهده نمی شود. علائم زیر به همراه علائم مذکور برای فلج بل در فرد مشاهده می شود:

– تغییراتی در سطح هوشیاری فرد
– گیچی
– سرگیجه
– از دست دادن قدرت هماهنگی
– حمله ناگهانی
– تغییر در بینایی
– تضعیف ماهیچه های بازو و پا در یک طرف بدن

در اغلب موارد که فرد سکته را تجربه می کند، قدرت پلک زدن و تکان دادن پیشانی در یک سمت را از دست می دهد. این مورد در فلج بل رخ نمی دهد. به دلیل تفاوت قائل شدن بین سکته و دیگر دلایل فلج صورت، بهتر است که سریعاً به پزشک مراجعه شود. در صورتی که مشکوک به سکته هستید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

تشخیص علت فلج صورت

حتماً اطمینان حاصل کنید که تمامی علائم خود را با پزشک در میان بگذارید. احتمالاً پزشک از فرد می خواهد تا حرکاتی در صورت خود انجام دهد. از جمله این حرکات می توان به خندیدن، اخم کردن، بستن چشم ها و بالا بردن ابرو اشاره کرد. در طی آزمایشاتی مانند الکترومیوگرافی ( که ماهیچه ها و اعصاب کنترل کننده ماهیچه ها را بررسی می کند) ، آزمایش خون و آزمایشات تصویری پزشک می تواند علت اصلی فلج اعصاب صورت را تشخیص دهد.

درمان فلج اعصاب صورت

درمان فلج اعصاب صورت در نتیجه فلج بل

اکثریت افراد مبتلا به فلج بل بدون درمان خاصی درمان می شوند. با این حال با تحقیقاتی که صورت گرفته نشان داده شده که با استفاده از داروهای ضد ویروسی و استروئیدی می توان به تسریع روند درمان کمک کرد. همچنین با فیزیوتراپی می توان به تقویت ماهیچه های صورتی و کوتاه کردن دوره نقاهت کمک کرد. به این ترتیب شانس بهبودی بسیار بالا می رود. فیزیوتراپی صورت می تواند از آسیب دائمی به ماهیچه ها پیشگیری کند.
افرادی که به طور کامل بهبود نمی یابند، جراحی زیبایی می تواند به اصلاح ظاهر پلک ها و طرح لبخند فرد کمک کند.
بزرگترین خطر در رابطه با فلج صورت می تواند آسیب به چشم ها باشد. در فلج بل، یکی یا هر دو پلک ها به طور کامل بسته نمی شوند. در این صورت تخم چشم ها خشک شده و آسیب به چشم وارد می شود. افرادی که به این عارضه دچار می شوند باید از قطره های اشک مصنوعی در طول روز استفاده کنند. همچنین در طول شب از روان کننده استفاده کنند.

درمان فلج اعصاب صورت در نتیجه سکته

درمان این نوع فلج می تواند مانند درمان دیگر سکته ها باشد. در صورتی که سکته اخیراً اتفاق افتاده باشد، می توان با از بین بردن لخته خونی که سکته را به وجود آورده است، درمان را آغاز کرد. در صورتی که از وقوع سکته مدت زمان زیادی گذشته است، می توان با دارودرمانی از آسیب های بیشتر به مغز جلوگیری کرد.
منبع: https://www.healthline.com/health/facial-paralysis

مطالب مرتبط با این مقاله:

جراحی گوش

جراحی قاعده جمجمه

جراحی بینی و سینوس

تومور قاعده جمجمه

2 thoughts on “فلج اعصاب صورت

 1. رامین - مارس 28, 2019 در 6:46 ب.ظ

  سلام…من سال ۹۱ تصادف کردم و عصب هفت صورتم با عصب سه چشمم سمت راست فلج شد…سه بار چشمم در بیمارستان فارابی عمل کردم ولی نتیجه قابل قبولی نگرفتم و افتادگی پلک دارم…دکتر چشمم توصیه کرد اول باید صورتم درمان بشه تا پلکم باز بشه…حالا میخواستم بپرسم که با گذشت نزدیک به هفت سال آیا امکان بهبودی صورتم وجود دارد یا باید جراحی بشم? ممنون

  پاسخ
  • mohclinic - نوامبر 3, 2019 در 3:05 ب.ظ

   سلام
   جهت بررسی عکس از صورت قبل و بعد از عمل ها و مدارک عمل ها را بفرستند

   پاسخ

پاسخ

1 × پنج =

Call Now Button