01 اکتبر

علل گرفتگی بینی

علل گرفتگی بینی

گرفتگی بینی زمانی اتفاق می افتد که ورم رگ های بینی موجب گسترش بافت بینی شده و متعاقباً مانع نفس کشیدن راحت از بینی می شود. کمی گرفتگی در بینی، مورد طبیعی ای بوده و باعث می شود که فرد متوجه عبور هوا از بینی شود. ولی تورم بیش از حد می تواند مشکلاتی در ورزش کردن به وجود آورده و کیفیت خواب را پایین آورد. همچنین باعث سینوزیت حاد یا مزمن شده و مشکلات عدیده ای را برای سلامت فرد به وجود می آورد. علل گرفتگی بینی از آلرژی گرفته تا عفونت سینوسی متغیر می باشد.
در این مقاله می خواهیم به دلایل مختلف انسداد بینی اشاره ای داشته باشیم. آگاهی از بیماری های مختلف که می تواند به گرفتگی بینی منجر شود، به منظور درمان به موقع انسداد بینی، مورد مهمی می باشد.

علل گرفتگی بینی

سرماخوردگی و گرفتگی بینی

موارد بسیاری از عفونت های سینوسی با یک سرماخوردگی ساده شروع می شوند. با تماس دست با بینی و چشم ها ، این ویروس به چشم ها و بینی انتقال داده شده و وارد بافت سینوس می شوند. سیستم ایمنی بدن فرد با فرستادن گلبول های سفید به ناحیه، سعی در مبارزه با ویروس دارد. گلبول های سفید باعث تورم بینی شده و در نتیجه آبریزش بینی و انسداد بینی را موجب می شوند. پس یکی از علل گرفتگی بینی سرماخوردگی می باشد.

نقش آلرژی در گرفتگی بینی

گرفتگی بینی به طور شایع به دلیل آلرژی رخ می دهد. بدن برخی افراد با گرد و خاک، حیوانات خانگی یا درختان به عنوان یک دشمن برخورد کرده و در نتیجه برای مقابله با آنها گلبول های سفید به ناحیه بویایی فرستاده شده و موجب آبریزش بینی و گرفتگی بینی و خارش بینی می شوند. تورم بینی می تواند حفره های بینی را مسدود کرده و مانع از تخلیه سینوس ها به طور طبیعی شود. تحقیقات نشان داده که آلرژی در تمام مواقع به عفونت سینوسی منجر نشده بلکه افرادی که آلرژی دارند، به احتمال بالاتری در معرض سینوزیت مزمن می باشند.

گرفتگی بینی به طور شایع به دلیل آلرژی رخ می دهد. کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

پولیپ بینی و گرفتگی بینی

پولیپ بینی به رشد توده های مخاط بینی در سینوس گفته می شود. این توده ها خوش خیم بوده ولی می توانند موجب انسداد سینوس و بینی شوند. بر اساس مکان پولیپ ها، آنها می توانند موجب اختلال در تنفس و حس بویایی شوند. در صورتی که فرد آلرژی یا آسم داشته باشد به احتمال بیشتری به پولیپ بینی مبتلا می شود.
از دیگر دلایل گرفتگی بینی می توان به آلودگی هوا، باکتری، شنا کردن در استخر حاوی کلر، پرواز کردن مکرر با هواپیما، استفاده بیش از حد از محصولات گرفتگی بینی و اسپری ها، مصرف الکل، انحراف تیغه بینی و بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی بدن نام برد.
منبع: https://www.nycfacemd.com/fighting-sinusitis-nasal-congestion/

مطالب مرتبط با این مقاله:

سرطان بینی و سینوس

تومور سینوس

جراحی بینی و سینوس

پاسخ

1 × چهار =

Call Now Button