05 دسامبر

سوالات متداول جراحی سر و گردن

سوالات متداول جراحی سر و گردن

در صورتی که برای درمان سرطان دهان، سرطان گلو یا گردن نیاز به انجام جراحی باشد، سوالات مختلفی ذهن بیمار را درگیر خواهد کرد. ما در این مقاله قصد داریم به سوالات متداول جراحی سر و گردن پرداخته و پاسخ این سوالات را توسط پزشکان فوق تخصص جراحی سر و گردن ارائه دهیم. با ما همراه باشید:

بعد از جراحی سر و گردن چه مشکلاتی پیش می آید؟

نتیجه بعد از جراحی و مدت زمان مورد نیاز برای بهبود به نوع جراحی و وضعیت سلامتی بیمار مربوط می شود. توقعات بیمار قبل از انجام جراحی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد ولی هرگونه روند درمانی منتخب در راستای کنترل تومور و از بین بردن آن و پیشگیری از به وجود آمدن مجدد تومور می باشد تا در نهایت کیفیت زندگی فرد بالا برود. کنترل و معاینات بعد از جراحی صورت می گیرد تا بازگشت تومور مورد بررسی قرار گیرد. در بسیاری موارد جراحی آغاز فرایند درمانی می باشد.

سوالات متداول جراحی سر و گردن

سوالات متداول جراحی سر و گردن

درد چگونه درمان می شود؟

درد بعد از جراحی می تواند خفیف تا شدید باشد و این مورد بستگی به وضعیت بیمار و نوع جراحی دارد. جراحان سر و گردن بر این باورند که درد بعد از جراحی در دوره ای کوتاه مدت، باید به صورت حرفه ای کنترل شود. درد با روش های بسیاری و معمولاً به صورت تزریق وریدی کنترل می شود. بعد از گذشت چند روز با دارودرمانی درد را کنترل می کنند.

آیا بعد از جراحی سر و گردن، در غذا خوردن اختلال ایجاد می شود؟

این مورد کاملاً بستگی به نوع روش جراحی دارد. در بسیاری از جراحی های سر و گردن، بلعیدن غذا به صورت موقتاً و یا دائمی تغییر می کند. امکان دارد که بعد از جراحی نیاز به انجام تراپی های مختلفی برای بهبود بلعیدن باشد.

آیا اسکار و جای زخم به وجود می آید؟

به وجود آمدن اسکار و جای زخم موردی طبیعی می باشد. جای زخم به مرور و در طول دوره نقاهت بهبود می یابد.

آیا تغییرات فیزیکی بلند مدت یا دائمی بعد از جراحی سر و گردن وجود دارد؟

این مورد بستگی به نوع بیماری و نوع جراحی دارد. برخی از جراحی های سر و گردن هیچ گونه تغییری که به صورت بلند مدت فرد را درگیر کند ندارند. این در حالی است که برخی از انواع جراحی ها تاثیرات بلندمدتی خواهند داشت.

اگر نیاز به جراحی پلاستیک باشد، چه زمانی انجام پذیر است؟

بعد از جراحی سر و گردن حدوداً ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است تا روند ترمیم به قدر کافی پیش رفته و سپس جراحی پلاستیک در صورت لزوم انجام شود.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط و همچنین جراحی زیبایی صورت فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

آیا بعد از جراحی نیاز به گفتاردرمانی می باشد؟

در برخی جراحی ها نیاز به گفتاردرمانی بعد از جراحی سر و گردن می باشد. در صورت نیاز بیمار به متخصص مربوطه ارجاع داده می شود.

بیمار چه زمانی می تواند به فعالیت های روزمره خود بازگردد؟

این مورد بستگی به وسعت و نوع جراحی دارد. از چند روز تا چند هفته بعد از جراحی با مشورت پزشک جراح، می توان به فعالیت های روزمره بازگشت. در صورتی که بعد از جراحی نیاز به پرتودرمانی باشد، این مدت طولانی تر می شود.
منبع : https://www.nyogmd.com/head-neck-surgery/faq/

پاسخ

14 − چهارده =

Call Now Button