26 سپتامبر

سرطان زبان

سرطان زبان

سرطان زبان یکی از انواع سرطان دهان است که معمولاً در سلول های فلسی شکل در سطح زبان ایجاد می شود. این نوع سرطان می تواند باعث ایجاد تومورها و ضایعه هایی در زبان شود. یکی از متداول ترین نشانه های سرطان زبان ایجاد زخمی بر روی زبان است که بهبود نمی یابد و دردناک است.

سرطان در دو ناحیه مختلف از زبان رشد می کند. سرطان زبان در جلوی زبان رشد می کند و سرطان هایی که در ناحیه خلفی زبان رشد می کنند با نام سرطان دهان و حلق شناخته می شوند.

سرطان زبان

سرطان زبان

علائم سرطان زبان

از علائم و نشانه های سرطان زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– نواحی قرمز رنگ یا سفید و قرمز که در دیواره دهانی و زبان رشد می کنند.
زخم های زبانی و دهانی که بهبود نمی یابند.
– گلودردی که هنگام بلعیدن دردناک می شوند.
– احساس انسداد گلو
– زبان دردناک
– تغییر در صدا
– اختلال در حرکت دادن فک و زبان
– گردن درد یا گوش درد
لق شدن دندان ها
– تورم در ناحیه زبان که بیشتر از سه هفته به طول می انجامد
– توده ای در دهان
– ضخیم شدن دیواره دهانی
– جابه جا شدن دندان ها
– خونریزی از زخم های دهانی
– ایجاد توده در ناحیه زبان

بسیاری از نشانه های سرطان دهان به سختی قابل شناسایی هستند بنابراین بسیاری از مبتلایان در مراحل اولیه بیماری نمی توانند متوجه این نشانه ها شوند. افراد سیگاری و افرادی که مصرف زیاد الکل دارند لازم است که با نشانه های این نوع سرطان آشنایی بیشتری داشته باشند تا در صورتی که متوجه این علائم شدند سریعاً به پزشک مراجعه کنند. همچنین بهتر است که در مدت زمان های مشخص به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند تا علائم بیماری بررسی شود.

علل سرطان زبان

– مصرف سیگار و دخانیات و یا جویدن آدامس های حاوی مواد دخانیات
– مصرف بیش از حد الکل
– داشتن رژیم غذایی که میوه و سبزیجات کمی دارد و سرشار از گوشت قرمز و غذاهای فراوری شده است.
– سابقه ابتلا به سرطان زبان در اعضای خانواده
– ابتلا به انواع دیگر سرطان ها مخصوصاً سرطان سلولهای فلسی
– ابتلا به ویروس HPV

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان سرطان زبان

افرادی که به سرطان زبان مبتلا هستند نیاز به جراحی برای برداشتن و بریدن بافت سرطانی دارند. جراح سر و گردن به طور کلی تومور های کوچک تر را طی یک جراحی خارج می کند. در صورتی که تومورهای بزرگ تری وجود داشته باشند احتمالاً نیاز به جراحی های پیچیده تر و بیشتری می باشد.

همچنین در صورتی که تومور سرطانی گسترش یافته باشد احتمالاً نیاز است که بخشی از زبان بریده شود. در این موارد با بهره گیری از تکنیک های پیوند پوست می تواند بافت لازم را از نواحی دیگر بدن گرفت و زبان را بازسازی کرد. این جراحی که به برداشتن زبان می پردازد با نام گلوسکتومی هم شناخته می شود. این جراحی بر حرف زدن، غذا خوردن، تنفس و بلعیدن تاثیر می گذارد.

منبع : https://www.medicalnewstoday.com/articles/322519.php

پاسخ

8 + 5 =

Call Now Button