12 جولای

جراحی فک

جراحی فک

چهره عضو مهمی در افراد به شمار می آید که تمام ویژگی را بیان می کند ،از جمله گونه ها و یا خط فک  که تاثیر زیادی در زیبایی ایجاد می نماید. جراحی فک و چانه ، ژینوپلاستی یا منتوپلاستی باعث رفع خطوط چانه، گردن و فک بالا می شود. به طور معمول، جراحی شامل قرار دادن یک ایمپلنت در اطراف یک استخوان فک موجود در بیمار برای افزایش اندازه و شکل چانه و به دست آوردن تعادل طبیعی تر بین ویژگی های صورت است؛ اعمال می کنند.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم قوی با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی در زمینه ی جراحی سر و گردن ، جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید .

ژینوپلاستی  فک و چانه

یک کاندید خوب برای ژینوپلاستی کسی است که از نظرسلامت جسمی و انتظارات معقول از عمل را داشته باشد. این پروسه باعث افزایش جذابیت در چهره ای فرد می شود در صورتی که به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق مراجعه شود.

قبل از جراحی، بیمار با جراح پلاستیک خود مشورت می نماید. و در مورد تاریخچه پزشکی خود، هر گونه مشکلات دندانپزشکی و هر عمل جراحی زیبایی یا ترمیم قبلی که روی صورت خود انجام داده است را باید به متخصص اطلاع دهد.

جراح همچنین می خواهد بداند که بیمار چه انتظاری دارد و خواهان چه نوع تغییری در ظاهر خود می باشد، و چرا این اهداف را دارد و آیا در حال انجام سایر اقدامات جراحی یا اقدامات زیبایی می باشد. متقاضی باید تمام این مسایل را به خوبی برای جراح توضیح دهد و ابهامات میان هر دو یعنی جراح و متقاضی برطرف شود.

جراحی فک

جراحی فک

روش های تقویت چانه

روش های تقویت چانه و حمایت از فک و بالانس صورت: این روش اغلب در ارتباط با چهره سازی انجام می شود و می تواند یک چهره خوب را به یک شخص به ارمغان بیارود. این پروسه را می توان با دیگر جراحی صورت انجام داد یا ممکن است به عنوان یک عمل جداگانه صورت گیرد. روش های تقویت چانه تحت بیهوشی موضعی با آرامبخش یا تحت بیهوشی عمیق انجام می شود و معمولا بدون درد هستند. پس از محو شدن منطقه با بی حس کننده موضعی، یک ایمپلنت چانه با استفاده از برش زیر فک که در آن پنهان شده است به عنوان درمان صورت می گیرد. زخم ها با بخیه بسته شده و هیچ پوششی لازم نیست.

سایر روش های تقویت چهره

بیمارانی که به دنبال ویژگی های کامل تر مانند لب ها یا گونه ها هستند، ممکن است روش های تقویت چهره ای مانند کاشت گونه یا ایمپلنت در لب ها را نیز مورد توجه قرار دهند. ایمپلنت های چانه و فک ابزار عالی برای بازگرداندن تعادل، زیبایی و جوانیت به گونه است. این پروسه را از طریق دهان  و تحت بیهوشی موضعی قرار می دهند. برای بحث در مورد این که چگونه درمان تقویت صورت برای افراد کار خواهد شد، برنامه مشاوره ای قبل از آن اعمال می نمایند.

جراحی فک

جراحی فک

جراح مناسب برای جراحی فک و چانه

یکی از مهم ترین تصمیماتی که فرد در مورد بهبود چانه می گیرید این است که چه کسی عمل جراحی را باید برایش انجام دهد. متقاضی در پی یک جراح  حاذقی است که دارای تجربه فراوان در جراحی زیبایی صورت است، خواهد بود. بهتر است هنگام مشاوره با جراحان بالقوه، از چندین روش تقویت چانه از او بپرسید و مطمئن شوید. توصیه می شود که قبل و بعد از عکس های دیگر بیماران را مشاهده نمایید و  برای این کار بهتر است از زبان خود بیمار پرس و جو کنید که آیا از نحوه عمل راضی است یا خیر؟

قبل از عمل ژینوپلاستی

اگر متقاضی و جراح تصمیم به انجام عمل جراحی را نهایی کنند، باید  در رابطه با نوع بیهوشی تصمیم گیری شود، ممکن است تصمیم گرفته شود که بیهوشی موضعی با آرامبخش دهانی اعمال شود .یا ممکن است که متقاضی بیهوشی عمومی را انتخاب نماید تا در طول پروسه جراحی خواب باشد و هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس ننماید. در برخی خانمها دیده شده که زاویه های فک پایین آنها دارای برجستگی مانند آقایان است.

اغلب افراد از ظاهر فک و چانه ای خود ناراضی اند و خواهان  تغییر اندازه ای آن می باشند.

چنانچه در صورت بیماری فک بیش از اندازه بزرگ و دفرمه باشد، جراح با تراش دادن زاویه فک می توان فرم دلخواه را در این افراد به وجود آورد.

گاهی جراح با استفاده از پروتز های مخصوص زاویه فک را به صورت دلخواه برای متقاضی به ارمغان می آورد.

شایان ذکر است که بگوییم پروتزهای چانه، مناسب افرادی می باشند که برجستگی کوچکی در چانه داشته باشند.

متذکر می شویم که تمام این موارد  باعث تغییر چهره به وسیله جراحی فک و از داخل دهان می باشد که هیچ گونه برشی در ناحیه ای فک بیمار در پی ندارد و آثار برش در داخل دهان به مرور محو خواهد شد.

جراحی فک

جراحی فک

نحوه جراحی فک و چانه

در اغلب موارد جراحی را در بیمارستان یا یک کلینیک مجهز انجام می دهند که عملی راحت و سرپایی می باشد. این فرآیند یک تا دو ساعت طول می کشد که بسته به تبحر و حاذقی جراح دارد. جراحی ایمپلنت چانه معمولا یک روش سرپایی است که با استفاده از بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی با آرامبخش انجام می شود برش کوچک یا زیر چانه یا داخل دهان صورت می گیرد، از طریق این برش، جراح زیبایی ایجاد فضای برای ایمپلنت چانه و متناسب با آن در اطراف استخوان چانه را مهیا می کند.

شایان ذکر است که بگوییم چگونگی عمل و برش بستگی به مکان و موقعیت آن دارد، از جمله:

 • ژینوپلاستی فک پایین که اقدام به ایجاد برش در داخل لب می کنند،  مقدار برش با سوزن هایی است که یک تا دو ساعت طول می کشد.
 • ژینوپلاستی چانه که از طریق لب فوقانی (داخل) صورت می گیرد که این روش حدود یک ساعت طول می کشد.
 • ژینوپلاستی که از آن از ایمپلنت چینی استفاده می شود که از طریق لب پایین یا زیر چانه برش را ایجاد می کنند که این روش ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. ایمپلنت های چینی دستگاه های کوچک و جامد ساخته شده از مواد سازگار با مواد زیستی (معمولا سیلیکون) می باشد  که در اطراف استخوان چانه بیمار قرار دارد. ایمپلنت چینی در اندازه و کانتور متفاوت است.

ژینوپلاستی یا بزرگ کردن فک و چانه

امروزه جراحان از دو روش به منظور بزرگ کردن چانه و بهبود ظاهر آن استفاده می کنند از جمله:

جابجایی قطعه‌ای از استخوان چانه در موقعیتی جلوتر از محل ابتدایی آن را می توان اشاره کرد. برای دستیابی به این منظور قسمت پایینی استخوان چانه  را بر می دارند و در موقعیت جدید نصب می کنند. این پروسه باعث می شود که هم طول چانه افزایش یابد و هم به طور همزمان چانه بالاتر بیاید. درحالی‌ که ارتباط ماهیچه با استخوان در این ناحیه باید حفظ شود. قسمت چانه به صورت محکم به محل مورد نظر در استخوان فک با پیچ و پلاک فلزی وصل می‌شود.

دیگر مورد برای بزرگ کردن چانه یا جنیوپلاستی ازپروتز چانه یا از مواد غضروفی  مانند استخوان لگن استفاده می شود. برای مثال برای قسمت جلویی استخوان فک پایینی، پروتز مصنوعی استریل شده نیز می‌تواند برای بزرگ کردن چانه مورد استفاده قرار گیرد. شایان ذکر است که بگوییم که ایمپلنت ها  در حفره های زیر چانه قرار داده خواهد شد. هزینه ی پروتز چانه شامل دستمزد جراح، هزینه‌های بیهوشی، هزینه‌های اتاق عمل و هزینه پروتز متغیر می باشد.

 

جراحی فک

جراحی فک

مزایای جراحی فک و چانه

 • بهبود هماهنگی صورت با جلو آوردن چانه به نسبت موقعیت بهتر آن
 • پزشک چانه ضعیف یا ضخیم را اصلاح می کند.
 • برطرف نمودن دشواری در جویدن ، گاز گرفتن و بلعیدن مواد غذایی
 • اصلاح سایش بیش از حد دندان
 • بهبود داشتن فضای بین دندانی هنگام بسته بودن دهان
 • رفع ظاهر نامتعادل صورت از سمت جلو
 • ارزیابی آسیب و نقص درصورت
 • اصلاح نقائص مادر زادی
 • برطرف نمودن فک پایین و چانه
 • اصلاح بیرون زدگی فک
 • حل دشواری در تنفس
 • بهبود آپنه خواب ( مشکلات تنفسی در هنگام خواب مانند خروپف )
 • باعث بهبود گردن و فک بالا می شود.
 • کاهش سایز چانه‌های بزرگ
 • بهبود هارمونی و تناسب بین اجزای صورت
 • مشخص شدن خط فک و تصحیح خط گردن
 • کمک به کاهش ظاهر چانه ناشی از یک استخوان فک کوچک

قبل و بعد از جراحی فک و چانه

قبل از جراحی باید مطمئن شوید که یکی از اعضای خانواده یا دوستی شما را تا بیمارستان یا مطب همراهی نماید زیرا این عمل مقداری پیچیده است و بهتر آن است که همراه تا یک شبانه روز در کنار بیمار باشد و از او مراقبت نماید. جراح برای تسهیل در روند بهبودی از بیمار می خواهد که برخی از دستورالعمل ها را اعمال نماید و این که  کدام غذاها و داروها قبل و بعد از جراحی مصرف و یا اجتناب کند. در صورتی که بیمار سیگاری می باشد باید تا یک دوره معینی از استعمال دخانیات اجتناب شود.

بیمار در روز جراحی بهتر است که از یک پیراهن دکمه دار به تن کرده باشد تا مجبور نباشد بعد از عمل در ناحیه فک و چانه پیراهن را بچرخاند.

به طور کلی، بهبودی از یک ایمپلنت صورت  یا جراحی فک سریع است. دوره نقاهت در این عمل کم و محدود می باشد و  بازیابی توان جسمی و به خصوص صورت بستگی به عادات شخصی دارد و این که آیا یک عمل جراحی دیگری هم در همان زمان انجام خواهید داد یه خیر؟

برخی از اقداماتی که باید در منزل انجام دهید، عبارتند از:

برای حداقل ۱ تا ۲ هفته پس از عمل، باید چهره بالا،قرار گیرد تا به کنترل تورم پس از عمل و محافظت از برش های کمک نماید.

قرار دادن کمپرس یخ در ناحیه جراحی شده به منظور کنترل درد و کبودی

مصرف پمادها و کرم ها بعد از عمل طبق دستورالعمل های داده شده ای پزشک

خوردن غذاهای نرم مانند پروتئین، پودینگ، ژله، بستنی و عدم فشار به دهان و به خصوص فک

بعد از جراحی برای مسواک زدن بهتر است که از مسواک نرم و انعطاف پذیر استفاده نماید و برای این منظور بهتر است که تا دو روز این پروسه را انجام ندید.

ممکن است که بعد از عمل کبودی و تورم در دهان و یا صورت باشد که جای نگرانی ندارد و بعد از دو روز کاملا برطرف خواهد شد.

بیمار بعد از یک هفته قادر است که به امور روزمره زندگی و فعالیت خارج از منزل بپردازد اما بهتر آن است که به ناحیه صورت و به خصوص فک و چانه فشار و ضربه ای وارد نکند.

نتایج یک ماه بعد از عمل کاملا مشخص می شود و پس از حدود ۳ ماه، چهره واقعا زیبا و جذاب به نظر خواهد آمد.

کنترل رشد بی رویه فک و چانه در کودکی

در صورتی که کودکی در همان ابتدای زندگی دارای مشکل مادرزادی فک می باشد بهتر است که به منظور پیشگیری از رشد بی رویه درمان را از همان آغاز کودکی صورت گیرد که برای این منظور می توان با یک وسیله  یا دستگاه های مخصوص ارتودنسی جلوی رشد خارج از اندازه فک را گرفت یا رشد فک را افزایش داد و یا فک کودک را جا به جا کرد. این پروسه باعث می شود که در آینده کودک از جراحی مبرا باشد.

عوارض جانبی جراحی فک و چانه

باید گفت که این جراحی مانند هر عمل دیگری دارای عوارضی است که در صورتی که به یک جراح حاذق مراجعه شود از کمترین  این عارضه ها برخوردار خواهد شد.

اگر بعد از عمل بیمار دچار عفونت شود هیچ نگران نباشد زیرا پزشک با تجویز آنتی بیوتیک این عارضه را برطرف خواهد نمود.

در صورت داشتن تب با افزایش دمای بدن بلافاصله با پزشک خود تماس گرفته و علائم مشکوک را به او اطلاع رسانی نماید.

بیمه و جراحی فک و چانه

پوشش بیمه به احتمال زیاد بستگی به این دارد که چرا عمل جراحی انجام می نمایید. در صورتی که جراحی برای زیبایی باشد شرکت بیمه احتمالا پوشش نخواهد داد اما اگر جنبه ای درمانی این جراحی را اعمال نمایند بیمه مقداری از آن را تقبل خواهد کرد.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک جراحی سر و گردن MOH کلینیک

One thought on “جراحی فک

 1. الهام - سپتامبر 6, 2018 در 10:46 ق.ظ

  سلام دکتر جان وقتتون بخیر. خواستم ازتون تشکر کنم بابت جراحی ای که برای پسرم انجام دادی. واقعا الان فک اش خیلی بهتر شده. ممنوووونم

  پاسخ

پاسخ

چهار × 3 =

Call Now Button