04 مارس

تومور بینی

تومور بینی

پارانیزال به ناحیه نزدیک به بینی گفته می شود. سینوس های پارانیزال حفره های توخالی و حاوی هوا هستند که در استخوان های اطراف بینی قرار دارند. سینوس ها با مخاط پوشیده شده اند تا هنگام تنفس داخل بینی خشک نشود. تومور در ناحیه حفره بینی همان تومور بینی می باشد. در ادامه به توضیحاتی درباره علت، علائم و درمان تومور بینی می پردازیم.

بینی رو به حفره بینی باز می شود که این حفره خود به دو بخش تقسیم شده است. هوا در طول این حفره جابه جا می شود. شایع ترین نوع سرطان حفره بینی و سینوس های پارانیزال، کارسینومای سلول های فلسی می باشد. این نوع سرطان در سلول های فلسی شکل در مجرای داخلی سینوس های پارانیزال و حفره بینی شکل می گیرد. دیگر انواع سرطان بینی و سینوس شامل موارد زیر است:

– ملانوما
– سارکوما
– پاپیلوما
– گرانولوما

علت تومور بینی

برخی مواد شیمیایی و گرد و خاک ها در محیط کاری می تواند احتمال ابتلا به تومور سینوس و بینی را افزایش دهد. هر موردی که احتمال یک بیماری را بالا ببرد به عنوان عامل موثر یا risk factor شناخته می شود. البته در معرض عوامل موثر قرار گرفتن به معنای ابتلای قطعی به سرطان نمی باشد. در زیر به برخی از عوامل موثر اشاره می کنیم:

– در معرض برخی مواد شیمایی و گرد و خاک بودن در مشاغلی مانند ساخت و ساز لوازم خانگی، کفش سازی، کار با فلز، کار با چوب و …
– ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV
– جنسیت مذکر و سن زیر ۴۰ سال
– سیگار کشیدن

تومور بینی

تومور بینی

علائم تومور بینی

علائمی که در ادامه به آن ها می پردازیم می توانند نشان دهنده تومور بینی و سینوس و یا بیماری های دیگر باشند. البته در مراحل اولیه سرطان امکان دارد که هیچ گونه علائمی وجود نداشته باشد. با رشد تومور این علائم خود را نشان می دهند. در زیر به برخی از این علائم اشاره می کنیم:

– انسداد سینوس ها که پاکسازی نمی شوند یا فشار به سینوس
– سر درد یا درد در ناحیه سینوس ها
آبریزش بینی
خونریزی از بینی
– وجود توده و برآمدگی در داخل بینی که بهبود نمی یابد.
– وجود توده در صورت یا سقف دهان
– بی حسی و احساس گز گز در صورت
– تورم یا دیگر مشکلات مربوط به چشم ها مانند دو بینی یا جهت گیری متفاوت هر چشم
– درد در دندان های بالایی، لق شدن دندان یا عدم قرار گیری دندان مصنوعی در جای خود
– درد و فشار گوش ها

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان تومور بینی

گزینه های درمانی مختلفی برای بیمارانی که به تومور بینی مبتلا هستند وجود دارد:

برنامه درمانی برای این بیماران توسط تیم متخصص تنظیم می شود. سه گزینه درمانی استاندارد برای این بیماران وجود دارد:

– جراحی
– پرتودرمانی
– شیمی درمانی

بعد از اتمام برنامه درمانی در فواصل زمانی معین نیاز به آزمایشات و پیگیری های بعدی می باشد.

منبع : https://www.cancer.gov/types/head-and-neck/patient/adult/paranasal-sinus-treatment-pdq

پاسخ

نوزده − 1 =

Call Now Button