08 سپتامبر

تومور اربیت

تومور اربیت

تومور اربیت به هر توموری گفته می شود که در ناحیه حدقه چشم (همان کاسه ی استخوانی چشم در جلوی قاعده جمجمه و نگهدارنده چشم ها ) واقع شده باشد. کاسه چشم یک ساختار پیچیده بوده که شامل چشم ها، عضلات چشم، اعصاب و بافت پیوندی می باشد.

کاسه چشم در جلو، در گسترده ترین حالت خود بوده و به سمت عقب (جایی که اعصاب بینایی کاسه چشم را رها کرده و به مغز متصل می شوند.) باریک تر می شود. حتی کوچکترین تومور بخش کوچک و پیچیده حدقه چشم، می تواند علائم مهم و نقایص عملکردی را موجب شود. تومور های بزرگ تر موجب می شوند که چشم ها به سمت جلو ورم کرده و مشکلات بینایی شدیدی را به وجود آورند.

تومور اربیت

تومور اربیت

علائم تومور اربیت

علائم تومور اربیت می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • تورم رو به جلوی چشم
  • کره چشم تخت شده یا صاف شده
  • بی حسی و مور مور شدن اطراف چشم
  • ناتوانی در حرکت هماهنگ و همگام چشم ها
  • تغییر در بینایی و یا کم شدن بینایی
  • درد در اطراف چشم ها
  • پلک چشم متورم و افتاده

تشخیص تومور اربیت

به دلیل اینکه این علائم می توانند نشانه ی بیماری های مختلفی به جز تومور اربیت باشند، بیمارانی که این علائم را تجربه می کنند، باید مورد آزمایشات توسط چشم پزشک قرار گیرند و در صورت تشخیص تومور به متخصص ارجاع داده شوند. سپس با توجه به نوع تومور و محل قرار گیری آن بهترین روش درمانی برای بیمار در نظر گرفته می شود.

با تجهیزات و وسیله مخصوص چشم پزشکی می توان دید مناسبی برای پشت چشم فراهم کرده و جزئیاتی که مربوط به حضور تومور می باشد ، نمایان شود. پس از آن شاید نیاز باشد که برای آزمایشات ام آر آی و سی تی اسکن اقدام شود تا محل دقیق و سایز تومور و نوع تومور ( همانژیوم، سارکوما یا منینژیوما) به طور دقیق سنجیده شود.

این آزمایشات اولین ابزار تشخیصی بوده و معمولاً امکان تشخیص قطعی را برای پزشک فراهم می آورند. در برخی موارد نیاز به بیوپسی بوده تا نوع تومور تشخیص داده شود. جراح سر و گردن اغلب می تواند تمام تومور را در طول بیوپسی خارج کند.

با توجه به نوع تومور و محل قرار گیری آن بهترین روش درمانی برای بیمار در نظر گرفته می شود. کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی فک و جراحی گوش و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

جراحی تومور اربیت

به دلیل مکان حساس این تومورها و نیاز به یک تیم جراحی سر و گردن متبحر، جراحی برای برداشتن تومور اربیت بسیار جراحی پیچیده ای می باشد. اهداف جراحی تومور اربیت بدین صورت است:

  • پیشگیری از بدخیمی تومور
  • جهت حفظ بینایی و حفظ سلامت عملکردی و ظاهری چشم ها
  • برای تسکین علائم تومور اربیت و بازگرداندن سلامتی فرد

منبع : http://weillcornellbrainandspine.org/condition/orbital-tumors/surgery-orbital-tumors

مطالب دیگر سایت:

جراحی فک

جراحی گوش

جراحی قاعده جمجمه

جراحی بینی و سینوس

پاسخ

دو × سه =

Call Now Button