16 سپتامبر

بازسازی صورت یا فری فلپ پوستی

فلپ پوستی

در ۱۵ سال اخیر پیش رفت های شگرفی در زمینه جراحی بازسازی صورت پس از جراحی سرطان های سر و گردن حاصل شده است. بازسازی صورت بعد از جراحی سرطان سر و گردن و آسیب های صورتی، بسیار مورد پیچیده ای می باشد. این جراحی معمولاً نیاز به پیوند استخوان و بافت از ناحیه ی دیگری از بدن، برای بازسازی ظاهری و عملکردی نقص بافتی مربوطه می باشد. نام دیگر این جراحی فری فلپ پوستی یا Free flap می باشد.
جابجایی این بافت ها نیاز به پیوند میکروسکوپی شریان های اصلی، رگ ها و عصب ها دارد تا فرایند بازسازی کاملاً تکمیل شود. این میکروجراحی ها نیاز به تمرینات وسیع و تخصصی دارد. به طور خاص این جراحی ها نیاز به دو تیم جراحی داشته و حدوداً ۸ ساعت زمان می برد.

فلپ پوستی

فلپ پوستی

جراحی فلپ آزاد چیست؟

در اولین مرحله جراحان سر و گردن مورد را ارزيابي و یک برنامه نظام مند برای جراحی ترتیب مي دهند. برخی از موارد مهم و اساسی بازسازی صورت در زیر آمده است:
– میزان گستردگی نقص
– مقدار و نوع بافت مورد نیاز( بافت پوستی، ماهیچه ای و استخوانی)
– نیازهای عملکردی بیمار مانند صحبت کردن و بلعیدن
علاوه بر بهبود مشکلات عملکردی، به دست آوردن زیبایی ظاهری نیز از مساله های مورد توجه جراحان است.

چگونگی انجام جراحی فری فلپ

قبل از جراحی بیمار به طور کامل بررسی شده تا بهترین تکنیک ها متناسب با وضعیت بیمار انتخاب شوند. هدف اصلی انتخاب بهترین روش بازسازی است که کوتاه ترین دوره نقاهت را داشته و از لحاظ عملکردی و زیبایی بهترین نتیجه حاصل شود.
موارد زیر در این جراحی مورد توجه قرار می گیرند:
– از بین بردن نقص
– پیوند پوست
– امكان ایجاد فلپ های محلی، چرخشی، فلپ های پیشانی
– امكان فلپ های منطقه ای، ماهیچه سینه ای و تراپزیوس
– فری فلپ میکروواسکولار
– فری فلپ پوستی ساعد
– فری فلپ شکمی

قبل از جراحی بیمار به طور کامل بررسی شده تا بهترین تکنیک ها متناسب با وضعیت بیمار انتخاب شوند. کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

فلپ های محلی به طور وسیعی برای بازسازی صورت و بینی بعد از سرطان پوست انجام می گیرد. بعد از این جراحی بیمار باید از ضد آفتاب با اس پی اف بالا استفاده کرده تا از تابش آفتاب بر روی پوست صورت خود حداقل به مدت ۱ سال پیشگیری کند.
به سبب این روش بسیار کارآمد، از این پس تومورهای بسیار بزرگ نیز قادر به برداشته شدن هستند. همچنین امکان برداشتن کامل تومورها به جراحان داده می شود.
در بیماران مبتلا به سرطان زبان و فلج صورت، امکان بازسازی اعصاب وجود دارد. فری فلپ روشی استاندارد برای تومورهای ناحیه فک بوده و توانایی بازسازی استخوان و ایمپلنت های دندانی را دارد. به این ترتیب بدون تغییر شکل صورت بیمار قادر به جویدن غذا می باشد.¬
http://facialplastics.info/facialrecon-headneck/

مطالب دیگر سایت:

تومور سینوس

جراحی اندوسکوپی بینی و سینوس

جراحی قاعده جمجمه

پاسخ

نوزده + 17 =

Call Now Button