09 فوریه

پیشگیری از سرطان سر و گردن

پیشگیری از سرطان سر و گردن

ریسک فاکتورهای سرطان به عللی گفته می شود که خطر ابتلا به سرطان را بالا می برند. گرچه بسیاری از این علل بر پیشرفت سرطان تاثیر می گذارند ولی مستقیماً باعث بروز سرطان نمی شوند. برای مثال بسیاری از افراد، تعدادی از این ریسک فاکتورها را دارند ولی هیچ گاه به سرطان های سر و گردن مبتلا نمی شوند. در حالی که برخی افراد هیچ یک از این عوامل خطر را تجربه نمی کنند ولی به سرطان سر و گردن مبتلا می شوند. در ادامه به دو خطر اصلی برای سرطان های سر و گردن اشاره می کنیم.

  •  تنباکو – مصرف تنباکو و دخانیات شامل مصرف سیگار، پیپ، آدامس های تنباکو و … است. این علت بزرگ ترین ریسک فاکتور برای سرطان های سر و گردن است. هشتاد و پنج درصد از سرطان های سر و گردن به دلیل استفاده از تنباکو بوده است. همچنین مقدار مصرف تنباکو می تواند بر پیش بینی بیماری تاثیر بگذارد. همچنین مصرف دخانیات توسط دیگران و در معرض دود آن بودن هم می تواند احتمال ابتلا به سرطان های سر و گردن را بالا ببرد.
  • الکل – مصرف سنگین و مداوم مشروبات الکلی خطر ابتلا به سرطان های دهان، حنجره، حلق و مری را بالا می برد.

مصرف الکل و تنباکو به صورت همزمان خطر بروز سرطان های سر و گردن را به مراتب بالاتر می برد. فاکتورهای دیگری که خطر ابتلا به سرطان های سر و گردن را بالا می برند به شرح زیر هستند:

– قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه آفتاب – این مورد می تواند خطر ابتلا به سرطان لب و سرطان پوست ناحیه سر و گردن را بالا ببرد.

پیشگیری از سرطان سر و گردن

پیشگیری از سرطان سر و گردن

– ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV – تحقیقات نشان داده است که عفونت با ویروس اچ پی وی یکی از ریسک فاکتورها برای سرطان سر و گردن است. روابط جنسی با افرادی که به ویروس پاپیلومای انسانی آلوده هستند یکی از شایع ترین راه های انتقال ویروس اچ پی وی است. انواع دیگری از ویروس اچ پی وی وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که برخی از انواع ویروس اچ پی وی ارتباط مستقیمی با برخی سرطان ها دارد. واکسن هایی برای حفاظت از افراد در مقابل ویروس اچ پی وی که باعث سرطان سر و گردن می شوند، وجود دارد.

– ویروس EBV – در صورتی که فردی در معرض ویروس EBV قرار گیرد که بیشتر با نام مونوکلوسیس یا مونو شناخته می شود، بیشتر در معرض پیشرفت سرطان نازوفارنکس قرار می گیرد.

– جنسیت – مردان دو تا سه برابر بیشتر در معرض سرطان های سر و گردن هستند. با این حال در دهه های اخیر شاهد افزایش نرخ ابتلای زنان به این سرطان ها هستیم.

– سن و سال – افراد بالای ۴۰ سال بیشتر در معرض سرطان های سر و گردن هستند.

– بهداشت ضعیف دهان و دندان – بهداشت ضعیف دهان و دندان ها می تواند احتمال ابتلا به سرطان های سر و گردن را افزایش دهد.

– استنشاق برخی مواد در محیط کار و زندگی – استنشاق آزبست، گرده چوب، رنگ و برخی مواد شیمیایی خاص می تواند خطر ابتلا به سرطان های سر و گردن را افزایش دهد.

– مصرف ماری جوانا- تحقیقات نشان داده است که افرادی که ماری جوانا مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر سرطان های سر و گردن هستند.

– سوء تغذیه – یک رژیم غذایی که حاوی ویتامین های A و B کمی باشد می تواند فرد را در معرض ابتلا به سرطان های سر و گردن قرار دهد.

– بیماری ریفلاکس معده به مری – ریفلاکس اسید معده به قسمت بالایی مری و گلو می تواند خطر ابتلا به سرطان های سر و گردن را بالا ببرد.

– سیستم ایمنی ضعیف – یک سیستم ایمنی ضعیف می تواند فرد را در خطر ابتلا به سرطان های سر و گردن قرار دهد.
– در معرض پرتودرمانی – در صورت مواجهه طولانی مدت با پرتودرمانی، احتمال ابتلا به سرطان های غدد بزاقی افزایش می یابد.

– سابقه ابتلا به سرطان های سر و گردن – افرادی که به نوعی از سرطان های سر و گردن مبتلا شده اند به احتمال بیشتری نسبت به دیگر افراد، در آینده به انواع دیگری از سرطان های سر و گردن مبتلا می شوند.

راه های پیشگیری از سرطان های سر و گردن

فاکتورهای مختلفی باعث بروز انواع مختلفی از سرطان های سر و گردن می شوند. محققان در پی این هستند که عللی که باعث بروز این نوع از سرطان می شود را پیدا کنند. همچنین راه هایی برای پیشگیری از سرطان های سر و گردن بیایند. گرچه هیچ راهی برای پیشگیری کامل از این بیماری وجود ندارد، ولی راهکارهایی وجود دارد که خطر این سرطان را کاهش دهد. در این مورد می توانید از پزشک خود سوالات لازم را بپرسید.

از مصرف تمامی محصولات و فراورده های جانبی تنباکو و دخانیات بپرهیزید. این اقدام شاید مهم ترین راهکار برای پیشگیری از سرطان های سر و گردن باشد. حتی برای افرادی که برای سالیان سال سیگار مصرف می کردند این راه حل می تواند مفید باشد. قدم های دیگری که فرد می تواند برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سر و گردن بر دارد شامل موارد زیر است:

– دوری از مصرف الکل

– عدم مصرف ماری جوانا

– مصرف منظم ضد افتاب با اس پی اف مناسب مخصوصاً بر روی لب ها

– کاهش خطر ابتلا به ویروس اچ پی وی با دریافت واکسن آن یا با محدود کردن شریک های جنسی، زیرا داشتن تعداد زیادی شریک جنسی احتمال آلودگی فرد به این ویروس را افزایش می دهد. استفاده از کاندوم در رابطه جنسی نمی تواند فرد را در مقابل اچ پی وی به طور کامل مصون کند. بنابراین پیشنهاد می شود که در صورتی که شرایط آن را دارید از واکسن مربوطه استفاده کنید.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

– رعایت بهداشت دندان مصنوعی می تواند نقش بسزایی از جلوگیری از سرطان سر و گردن داشته باشد. در صورتی که دندان مصنوعی به طور مناسب چفت نشود احتمال دارد که موادی که باعث بروز سرطان می شوند (موادی در دخانیات و الکل ) در بین دندان های مصنوعی گیر بیفتند. بنابراین افرادی که دندان مصنوعی دارند لازم است که هر ۵ سال یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنند و از چفت بودن دندان اطمینان حاصل کنند. لازم است که هر شب دندان مصنوعی دراورده شود و تمیز گردد. همچنین در طول روز به طور مرتب تمیز شود.

نتیجه گیری

بسیاری از محققان راهکارهای مختلف و اساسی را برای پیشگیری از سرطان های سر و گردن پیشنهاد می دهند. تمامی این اقدامات می توانند از خطر ابتلا به این گونه از سرطان ها بکاهند. ولی تا کنون هیچ راه قطعی برای پیشگیری از سرطان های سر و گردن دیده نشده است. برای مشاوره می توانید با پزشک خود صحبت کنید.
منبع : https://www.cancer.net/cancer-types/head-and-neck-cancer/risk-factors-and-prevention

پاسخ

4 × چهار =

Call Now Button