02 نوامبر

ویروس HPV و سرطان های سر و گردن

ویروس HPV و سرطان های سر و گردن

Human papillomavirus  یا همان ویروس HPV از سال ها پیش در بروز زگیل نقش داشته است. زگیل های مختلف پوستی و زگیل های تناسلی ناشی از این ویروس دیده می شوند. ویروس HPV زیرمجموعه های مختلفی دارد از ۱  تا ۱۱ گرفته و ۱۶ و ۱۸ . این زیر مجموعه ها یا ساب تایپ ها نقش های مختلفی دارند. برای مثال ساب تایپ های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۶ و ۱۱ در بروز زگیل های پوستی و زگیل های ناحیه تناسلی تاثیر دارند. بعضی از ساب تایپ های ویروس HPV می توانند باعث بروز سرطان شوند. از جمله این ساب تایپ ها می توان با ۱۶ و ۱۸ اشاره کرد.

نقش ویروس HPV در بروز سرطان های ناحیه دهانه رحم در خانم ها از سال ها پیش شناخته شده است. دیده شده است که برخی افراد که رفتارهای پرخطر جنسی دارند، در سنین پایین تماس جنسی داشتند و یا شریک جنسی های متفاوت داشتند، دچار آلودگی با ویروس HPV می شوند و درصد بالایی از بیماران سروپازیتیو هستند یعنی در بدن آن ها آنتی بادی بر علیه ویروس HPV وجود دارد و از نمونه هایی که از آن ناحیه گرفته می شد HPV شناسایی می شود. ویروس HPV در بروز این سرطان ها کاملاً شناخته شده بود و به همین خاطر در دهه قبل واکسیناسیون برای ویروس HPV در دختران در بسیار از کشور ها اجباری شده است تا از بروز سرطان های ناحیه تناسلی به ویژه در دهانه رحم پیشگیری شود.

ویروس HPV و سرطان های سر و گردن

ویروس HPV و سرطان های سر و گردن

نقش ویروس HPV در سرطان های اوروفارنکس

ولی از یک تا دو دهه قبل نقش ویروس HPV در سرطان های ناحیه سر و گردن مورد بررسی دقیقی قرار گرفت. بیمارانی وجود دارند که در طول عمر خود سیگار نکشیدند، الکل مصرف نکرده اند ولی دچار سرطان های ناحیه سر و گردن می شوند. بسیاری از این بیماران جوان هستند و در دهه دوم و سوم عمر خود هستند. بنابراین بر روی این ویروس تحقیقات زیادی انجام شد. نمونه هایی گرفته شد و در خون این بیماران آنتی بادی HPV را بررسی کردند.

در نمونه های خود بیماران به دنبال ویروس HPV گشتند و از فرایند PCR استفاده شد. درصد بالایی از این بیماران دچار آلودگی با ویروس HPV هستند. در بسیاری از کشورهای پیش رفته با توجه به آگاهی بیماران از نقش سیگار و الکل به خصوص سیگار و کاهش مصرف آنها، سرطان های سر و گردن کاهش یافته است ولی بعضی از انواع سرطان ها نه تنها کاهش نیافته بلکه نرخ بروز آن ها افزایش یافته است.

از جمله این سرطان ها می توان به سرطان ناحیه اوروفارنکس و حفره دهانی اشاره کرد. سرطان های اوروفارنکس ناحیه ای از حلق است که دقیقاً پشت دهان قرار می گیرد و شامل کام، کام نرم، لوزه ها و قاعده زبان و قسمتی از دیواره خلفی حلق که از جلو قابل مشاهده است، می شود. ناحیه حفره دهانی شامل لب، کام سخت، زبان، کف دهان، مخاط ناحیه بوکال، قسمت داخلی لپ است. ویروس HPV بیشتر در این دو ناحیه دیده می شود. به خصوص بیشتر در سرطان های ناحیه اوروفارنکس و کمتر در سرطان های ناحیه حفره دهانی یا اورال کویتی می توان شاهد نقش ویروس HPV بود.

البته در سرطان های حنجره و قسمتی از حلق که در پشت حنجره قرار می گیرد و مسیر عبور غذا از حلق به مری است، ویروس HPV دیده نمی شود و این ویروس در سرطان های این ناحیه نقشی ندارد.

در کشورهای پیشرفته سرطان های ناحیه سر و گردن افزایش یافته است ولی سرطان های ناحیه اوروفارنکس به دلیل ویروس HPV رو به افزایش است. به نظر می آید که علت این مساله رفتارهای پرخطر جنسی و اورال سکس یا رابطه جنسی دهانی باشد. انتقال ویروس به این ناحیه می تواند باعث بروز سرطان های ناحیه سر و گردن شود. در سرطان های حفره دهان و اوروفارنکس و زبان و … یکی از کارهایی که انجام می شود بررسی وجود ویروس HPV است.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

نقش ویروس HPV در درمان بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن

وجود ویروس HPV در فاکتورهای مختلفی که در درمان بیماران وجود دارند، نقش دارند. به عنوان مثال بیمارانی که به دلیل ویروس HPV به سرطان های دهانی و اوروفارنکس مبتلا شده اند بهتر به درمان های شیمی درمانی به همراه پرتودرمانی ( chemoradiation ) پاسخ می دهند. درست است که بیمار در سنین پایینی دچار این بیماری شده است ولی پاسخ به درمان بهتری دارد. به طوری که در برخی از کشورها برای سرطان های ناحیه اوروفارنکس اصلاً جراحی انجام نمی گیرد زیرا این بیماران پاسخ بسیار خوبی به شیمی درمانی می دهندبه همراه پرتودرمانی و می توان به درمان کامل این بیماران کمک کرد.

بنابراین نقش ویروس HPV در درمان بیماری های سر و گردن اهمیت بسیار بالایی دارد.

پاسخ

سه × دو =

Call Now Button