03 دسامبر

فیشال ری انیمیشن (بازتوانی حرکتی) بعد از فلج صورت

فیشال ری انیمیشن (بازتوانی حرکتی) بعد از فلج صورت

یکی از مباحث مهم در بحث فیشال ری انیمیشن در فلج عصب صورت بحث فلج های طول کشیده صورت است. همان طور که می دانید عصب هفت مغزی یا عصب فیشال، عضلات مربوط به حرکات صورت را عصب دهی می کند. این عصب مسیر پیچیده ای دارد؛ از ساقه مغز خارج می شود، وارد قاعده جمجمه می شود و کل مسیر استخوان مربوط به گوش را طی می کند سپس از ناحیه ای تقریباً زیر لاله گوش در عمق خارج می شود و وارد غده پاروتید یا غده بناگوشی می شود. از وسط غده بناگوشی رد می شود و به عضلات صورت عصب دهی می کند.

بنابراین در تومورهای قاعده جمجمه، تومورهای استخوان گوش و تومورهای پاروتید ممکن است این عصب آسیب ببیند. که معمولاً همان موقع حین عمل این عصب مستقیماً ترمیم می شود یا با تکه ای گرافت از عصب های مختلف می توانند ترمیم شوند. گاهی اوقات ممکن است این ترمیم به تاخیر انداخته شود و در جلسات بعدی به صورت مستقیم مجدداً ترمیم بشود. یا اگر سر عصب یا انتهای بالایی عصب را نداشته باشیم با کمک از عصب مغزی به خصوص عصب دوازده که مربوط به حرکات زبان است، عصب صورت ترمیم می شود.

اما گاهی اوقات به علل مختلف این ترمیم به تاخیر می افتد. اگر بیش از یک سال و نیم یا حداکثر دو سال این ترمیم به تاخیر بیفتد، عضلات صورت که به آن ها عصب نرسیده است، رفته رفته تحلیل می روند و به اصطلاح پزشکی آتروفی می شوند و با بافت چربی جایگزین می شوند. بنابراین اگر بعد از گذشت یک سال و نیم تا دو سال این عصب ترمیم شود، عضلات صورت عملکردشان بر نخواهد گشت.

تکنیک های استاتیک در درمان فلج صورت

بنابراین زمانی که درمان فلج صورت بیشتر از یک سال و نیم تا دو سال به تاخیر بیفتد، ترمیم عصب فایده ای ندارد و باید به فکر تکنیک های دیگری باشیم. دو دسته تکنیک عمده وجود دارد: تکنیک های استاتیک، تکنیک های داینامیک. در تکنیک های استاتیک با استفاده از نخ های خاص یا استفاده از فاسیا لاتا یا فاسیای ضخیم پوشاننده عضلات ران که به صورت یک استریپ یا نوار برداشته می شوند ، گوشه ی لب یا نواحی دیگر صورت به صورت استاتیک کشیده می شود.

در ادامه عکس قبل و سه هفته بعد از عمل یکی از بیماران کلینیک MOH را مشاهده می کنید:

فیشال ری انیمیشن

فیشال ری انیمیشن

این باعث می شود که وقتی در حالت استراحت بیمار از جلو یک فرد به صورتش نگاه می کند نرمال است و با اینکار از حالت عدم تقارن در می آید. ولی این تکنیک ها همان طور که از اسمش مشخص است تکینیک های استاتیک هستند و بیمار هیچ کنترلی روی حرکات صورت ندارد. بنابراین تکنیک های کاملی نیستند و بیشتر برای افرادی که سن شان خیلی بالا است و تحمل عمل جراحی را ندارند و یا افرادی که به علت تومورهای بدخیم انتظار عمر طولانی نداریم، فقط به عنوان عملی که بیمار از عدم تقارن صورت خارج بشود و ظاهر بهتری در حالت استراحت داشته باشد، انجام می شود. بنابراین بیشتر تمایل به استفاده از تکنیک های داینامیک است.

فیشال-ری-انیمیشن-(بازتوانی-حرکتی)-بعد-از-فلج-صورت

فیشال-ری-انیمیشن-(بازتوانی-حرکتی)-بعد-از-فلج-صورت

تکنیک های داینامیک در درمان فلج صورت

تکنیک های داینامیک تکنیک هایی هستند که بیمار می تواند روی حرکات صورت کنترل داشته باشد. در تکنیک های داینامیک در واقع برای اینکه بیمار بتواند بر روی حرکات صورتش کنترل داشته باشد باید از عضلات استفاده شود. عضلات صورت دیگر عملکردی ندارند و تحلیل رفتند، بنابراین باید از عضلات دیگری استفاده شود. از دو دسته عضله ممکن است استفاده شود: عضلات رژیونال (موضع)یا عضلات دورتر. عضلات رژیونال regional ) یا ناحیه ای ) عضلاتی هستند که در اطراف صورت قرار می گیرند. این عضلات معمولاً مربوط هستند به حرکات فک ، جویدن و باز و بسته کردن فک.

با تکنیک های مختلفی که وجود دارد این عضلات به سمت صورت آورده می شوند. برای بهبود عملکرد عضلات صورت از این عضلات استفاده می شود. دو دسته عضله عمده هستند: عضله مستر(جونده) و عضله تمپرالیس(گیجگاهی). که ما بیشتر از عضله تمپرالیس استفاده می کنیم. این عضله همان عضله ایست که در ناحیه گیجگاهی قرار گرفته است و باعث بسته شدن فک می شود. با استفاده از تکنیکی که وجود دارد این عضلات به صورت آورده می شوند و بیمار می توانند کنترلی روی عضلات صورت داشته باشد. ولی چون این عضلات مربوط به بسته شدن فک هستند باید به بیمار آموزش دهیم که برای اینکه صورتش تکان بخورد باید دندان ها را روی هم فشار دهد تا این عضلات که از عصب پنج مغزی عصب دهی می شوند، منقبض شوند و صورت تکان بخورد. البته شرح این تکنیک بسیار مفصل است.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تکنیک فری فلپ یا پیوند ازاد میکروواسکولر

در تکنیک فری فلپ دیگر از عضلات رژیونال استفاده نمی کنیم بلکه از عضلات دورتر استفاده می کنیم. در این موارد بیشتر از عضلات گراسیلس که در سمت داخلی ران قرار گرفته است استفاه می کنیم. این عضله با شریان و ورید خودش به صورت آورده می شود. این شریان ها و ورید ها با تکنیک خاصی به شریان ها و ورید های صورت یا گردن آناستاموز ( پیوند ) می شود. بنابراین عضله زنده می ماند و عصب این عضلات به اعصابی که در ناحیه صورت وجود دارد پیوند زده می شود. بنابراین بیمار رفته رفته بعد از یک سال با فیزیوتراپی خوب و مفصل می تواند عملکرد عضلات صورت را باز یابد. این تکنیک ها بیشتر برای قسمت میانی صورت به کار می رود.

برای قسمت های دیگر صورت مانند پلک ها و پیشانی که در اثر فلج عصب صورت، فلج می شوند می توان از تکنیک های دیگری استفاده کرد. برای مثال می توان برای پلک ها از پروتز گلد استفاده کرد که چشم های بیمار بتواند بسته شود و باز نماند.

تیم MOH با توجه به تجاربی که طی سالیان متمادی کسب کرده است ( به خصوص در مورد تکنیک های داینامیک ) می تواند با استفاده از تکنیک های کاربردی در بیمارانی که دچار فلج طول کشیده عصب صورت هستند، عملکرد عضلات صورت را بازیابی کنند. در ادامه دو عکس از بیمارانی که دچار فلج طول کشیده عصب صورت هستند را نشان می دهیم. خانم برای بیش از ۵ سال و آقا برای بیش از ۱۲ سال از فلج صورت گذشته است و از تکنیک داینامیک استفاده کرده ایم. عضلات تمپورالیس یا عضله ای که در ناحیه گیجگاهی استفاده کرده ایم و توانسته ایم عملکرد مناسبی را برای عضلات صورت بیمار فراهم کنیم. در عین حال اگر بیمار نیازمند بهبود عملکرد در ناحیه پیشانی و بینی باشد هم می توان از تکنیک های مناسبی استفاده کرد.

مهمترین نکته در این بیماران مشاوره و تصمیم گیری مناسب برای انتخاب بهترین استراتژی درمان است.

پاسخ

شانزده − دوازده =

Call Now Button