19 دسامبر

علل مختلف خونریزی از بینی

علت خونریزی از بینی

اگر تجربه خونریزی از بینی را داشته اید حتماً می دانید که موردی نگران کننده می باشد. ولی آیا در همه موارد خون دماغ خطرناک است؟ باید بدانید که خونریزی از بینی موردی شایع می باشد و حدوداً از هر ۷ نفر، یک نفر تجربه خونریزی از بینی را در طول زندگی دارد. این مورد در کودکان بین ۲ تا ۱۰ سال و بزرگسالان بین ۵۰ تا ۸۰ سال شایع تر است.سوال اصلی این است که علت خونریزی از بینی چیست؟

در بیشتر موارد خونریزی بینی دلیل خطرناکی ندارد ولی بهتر است که دلیل اصلی خونریزی بینی تشخیص داده شود و درمان به موقع آغاز شود. در ابتدا به انواع خونریزی بینی می پردازیم.

علت خونریزی از بینی

علت خونریزی از بینی

انواع خونریزی از بینی

خونریزی تیغه بینی – دیواره بینی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند، تیغه بینی نام دارد. این دیواره حاوی رگ های خونی بسیاری می باشد. بیشتر خونریزی های بینی از قسمت پایینی تیغه بینی مشاهده می شوند. این تیغه به راحتی می تواند آسیب ببیند و دچار خونریزی شود.
خونریزی بینی خلفی – این نوع خونریزی کم تر شایع است. منشا خونریزی از نواحی عمیق تر بینی می باشد. خونریزی خلفی در افراد مسن تر اتفاق می افتد که به فشار خون مبتلا هستند و یا افرادی که دچار آسیب به صورت شده اند.
تشخیص نوع خونریزی موردی دشوار می باشد ولی خونریزی خلفی معمولاً شدیدتر می باشد.

علل خونریزی بینی

در اکثر موارد خونریزی بینی به صورت ناخواسته اتفاق می افتد در حالی که فرد انتظارش را ندارد. در زیر به برخی از علل شایع خونریزی بینی اشاره می کنیم:

– آب و هوای خشک، هوای گرم که داخل بینی را خشک می کند.
– مالیدن و فشردن بینی
– سرماخوردگی
– دمیدن مداوم در بینی
– آسیب به بینی
– آلرژی و مصرف داروهای آلرژی که بینی را خشک می کند.
– عوارض برخی داروها
– عفونت سینوس ها

احتمال اینکه علت خونریزی بینی برخی اختلالات و بیماری ها باشد هم وجود دارد ولی خیلی نادر است. در صورتی که خونریزی متوقف نشود و از لثه ها هم خونریزی مشاهده شود، باید سریعاً به پزشک مراجعه نمود. در برخی موارد خونریزی می تواند به دلیل بیماری خاص ژنتیکی باشد. علامت اصلی بیماری که در نتیجه ژنتیک می باشد، خونریزی مکرر بینی و وخیم تر شدن وضعیت بیماری به مرور زمان می باشد.

خونریزی بینی علامت تومور می باشد؟

خونریزی بینی به صورت مکرر می تواند نشانه یک بیماری جدی و خطرناک باشد. تومور های سینوس و بینی می توانند باعث خونریزی از بینی شوند. در صورتی که فرد از آسپیرین و دیگر داروهای رقیق کننده خون استفاده کند، این داروها می توانند موجب خونریزی بینی شوند. اگر خونریزی بینی شدیدتر شود و یا به صورت مکرر اتفاق افتند، به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود تا علت خونریزی بینی تشخیص داده شود و هرگونه توده و تومور در نواحی بینی و سینوس ها بررسی شود.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط و همچنین جراحی زیبایی صورت فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

سرطان سر و گردن

اکثر سرطان های سر و گردن و دهان از یک سلول شروع می شوند. سلول های بافت های مخاطی سر و گردن در صورتی که عملکردی غیر طبیعی داشته باشند و بی رویه شروع به رشد کنند، می توانند توده هایی را به وجود آورند و اگر این تومورها بدخیم باشند، به دیگر نواحی بدن گسترش می یابند.

منبع : https://www.webmd.com/first-aid/causes-nosebleeds#2

پاسخ

3 × 2 =

Call Now Button