23 آوریل

علت اختلال در بلع

علت اختلال در بلع

از آنجائیکه بلعیدن یک فرایند پیچیده می باشد، اختلال در بلع می تواند علل مختلفی داشته باشد. دو نوع اصلی اختلال در بلع وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم به علل مختلف اختلال در بلع اشاره کنیم و اینکه در چه صورت این عارضه می تواند خطرناک باشد.

دلیل اول : دلایل نورولوژیکی

آسیب به سیستم عصبی ( مغز و ستون فقرات) می تواند بر کارکرد اعصاب مرتبط با بلعیدن و کنترل بلع اختلال ایجاد کند. برخی دلایل نورولوژیکی شامل موارد زیر هستند:

– سکته
– شرایط نورولوژیکی که در طول زمان باعث آسیب به مغز و سیستم عصبی می شود مانند بیماری پارکینسون، ام اس و بیماری نورون حرکتی
– تومورهای مغزی
– تومورهای سر و گردن
– بیماری نادر ضعف عضلات

علت اختلال در بلع

علت اختلال در بلع

دلیل دوم : بیماری های مادرزادی

بیماری های مادرزادی به معنای دیگر بیماری هایی هستند که فرد با این شرایط بیه دنیا می آید. این بیماری به صورت پیش رونده می تواند در طول فرایند رشد فرد، بروز بیشتری داشته باشد. در ادامه به برخی از این شرایط اشاره می کنیم:

– اختلال در یادگیری
– فلج مغزی
– لب شکری

دلیل سوم : انسداد گلو

انسداد گلو یا باریک شدن مری می تواند در فرایند بلعیدن اختلالاتی ایجاد کند. در ادامه به برخی از علل باریک شدن گلو می پردازیم:

سرطان دهان یا سرطان گلو ( سرطان مری یا حنجره ) – در صورتی که این سرطان ها درمان شوند مشکل اختلال بلع هم برطرف می گردد.
– وجود یک توده کیسه مانند در گلو – این مورد نادر می باشد و در اغلب موارد افراد مسن را درگیر می کند.
– سوزش معده
– عوارض پرتودرمانی
– بیماری ریفلاکس معده
– بیماری سل

دلیل چهارم : شرایط عضلانی

هر شرایطی می تواند بر ماهیچه هایی که مسئول پایین دادن غذا هستند تاثیر منفی بگذارد. گرچه این شرایط بسیار نادر است:

– در برخی بیماری های خود ایمنی گاهی سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم و ماهیچه های مری حمله می کند.
– در بیماری آشالازی ماهیچه های مری توانایی ریلکس کردن و باز کردن مناسب را از دست می دهند.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

دلایل احتمالی دیگر برای اختلال در بلع

ماهیچه های مربوط به بلع غذا می توانند با بالا رفتن سن و سال ضعیف شوند. یکی دیگر از دلایل اختلال در بلع ، بیماری مزمن انسداد ریه می باشد. این بیماری در تنفس فرد اختلال ایجاد می کند و به این ترتیب در بلعیدن فرد هم تاثیر منفی می گذارد.

اختلال در بلع می تواند در برخی موارد جزو عوارض جانبی جراحی های سر و گردن باشد.

نتیجه گیری

اختلال در بلع می تواند علل بسیار متنوعی داشته باشد. این عارضه در طولانی مدت می تواند تاثیرات مخربی داشته باشد. بنابراین در صورتی که در طولانی مدت درگیر این مشکل هستید حتماً هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. زیرا در برخی موارد این مشکل به دلیل وجود تومور های سر و گردن می باشد که بهتر است در مراحل اولیه تشخیص داده شود و برای درمان مناسب اقدام گردد.

منبع : https://www.nhs.uk/conditions/swallowing-problems-dysphagia/causes/

پاسخ

دو × دو =

Call Now Button