30 ژوئن

سرطان لب

سرطان لب

سرطان لب، از جمله سرطان هایی است که بر روی پوست لب، چه لب بالا و چه لب پایین، اتفاق می افتد. سرطان لب، نوعی سرطان دهان محسوب می شود.

در این مقاله، به بررسی علائم و نشانه ها، ریسک فاکتورها و درمان سرطان لب می پردازیم.

علائم و نشانه های سرطان لب

مشاهده زخم بر روی لب و یا داخل دهان که تغییری در روند بهبود آن دیده نمی شود، شایع ترین علامت سرطان لب می باشد. دیگر علائم و نشانه ها عبارتند از:

– وجود توده بر روی لب و یا ضخیم شدن لب
– احساس درد در لب ها
– خونریزی از لب ها

همانند بسیاری از سرطان ها، سرطان لب نیز در مراحل اولیه معمولا علامت و نشانه ای را به همراه ندارد و در بسیاری از موارد، در معاینات دندانپزشکی تشخیص داده می شود.

عواملی از قبیل تماس بیش از حد با نور خورشید و یا استعمال دخانیات، احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند.

سرطان لب

سرطان لب

تشخیص سرطان لب

تست ها و روش های تشخیص سرطان لب عبارتند از:

– معاینات فیزیکی، که پزشک به بررسی کامل لب، دهان، صورت و گردن و هم چنین علائم و نشانه ها می پردازد. تومور لب در این مرحله می تواند تشخیص داده شود.

– برداشت نمونه از بافت، که اصطلاحاً بیوپسی نام دارد. در این تست، نمونه کوچکی از بافت جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ، به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از لحاظ وجود سرطان بررسی گردد.

– تست های تصویربرداری، که نشان می دهند آیا سرطان به سایر نواحی پخش شده است یا خیر. سی تی اسکن و MRI از جمله این تست ها هستند.

درمان سرطان لب

درمان هایی که برای سرطان لب در نظر گرفته می شوند، عبارتند از:

– جراحی. از جراحی در برداشت سرطان و حاشیه بافت سالم اطراف آن استفاده می شود. جراح بعد از جراحی، جهت بازگشت وضعیت خوردن و تکلم به حالت قبل، به ترمیم لب می پردازد. در جراحی، از تکنیک هایی استفاده می شود که کمترین میزان اسکار بر جای بماند.

در سرطان کوچک، ترمیم لب با روش های ساده قابل انجام می باشد. اما در صورتی که سرطان بزرگ باشد، به مهارت بالای جراح و جراحی ترمیمی نیاز می باشد.

جراحی سرطان لب می تواند شامل برداشت گره های لنفاوی گردن نیز باشد.

– رادیوتراپی. در این روش، اشعه با انرژی بالا باعث نابودی سلول های سرطانی می شود. امکان انجام این روش به تنهایی و یا بعد از جراحی وجود دارد.

– شیمی درمانی. در این روش نیز، سلول های سرطانی با داروهای قوی نابود می شوند. در برخی موارد، جهت افزایش اثربخشی درمان، شیمی درمانی همراه با رادیوتراپی برای بیمار در نظر گرفته می شود.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

نتیجه گیری

وجود توده و یا زخم بر روی لب و یا داخل دهان و عدم بهبود آن، جزء اولین علائم ابتلا به سرطان لب می باشد.

درمانی که برای بیمار در نظر گرفته می شود، به مرحله سرطان و هم چنین اندازه تومور بستگی دارد. تشخیص سرطان لب در مراحل اولیه، قطعا درمان موفق تری را به همراه خواهد داشت.

با محدود کردن مصرف مشروبات الکلی و دخانیات و هم چنین محافظت از لب ها در برابر نور خورشید، احتمال ابتلا به سرطان لب به حداقل خواهد رسید.

Source: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lip-cancer/symptoms-causes/syc-20355079
Source: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324950.php

پاسخ

بیست + پانزده =

Call Now Button