26 اکتبر

سرطان سر و گردن در افراد سیگاری و الکلی

سرطان سر و گردن در افراد سیگاری و الکلی

در مورد سرطان های ناحیه سر و گردن باید گفت که این نوع سرطان ها از لحاظ شیوع ششمین سرطان های شایع در انسان ها هستند. هنوز در انسان ها سرطان هایی مانند سرطان دستگاه گوارش، سرطان پستان در خانم ها، سرطان پروستات در آقایان و سرطان ریه نسبت به سرطان های سر و گردن شیوع بیشتری دارند. ولی همچنان اهمیت خود را دارند.

علت سرطان سر و گردن

شایع ترین علت سرطان های سر و گردن کشیدن سیگار و مصرف الکل است. و اگر فردی به طور همزمان هر دو مورد را مصرف کند، اثر سینرژستیک باعث می شود که اثر یکدیگر را تشدید کنند. بنابراین مهم ترین عامل در جلوگیری از سرطان های سر و گردن عدم مصرف سیگار و عدم نوشیدن الکل است.

اگر فردی مصرف سیگار را قطع کند حدوداً ۵ تا ۶ سال زمان می برد تا اثر آن از بدن خارج شود. و تقریباً ۱۰ تا ۱۵ سال طول می کشد تا احتمال بروز سرطان سر و گردن در این افراد همانند دیگر افراد شود.

سرطان سر و گردن در افراد سیگاری و الکلی

سرطان سر و گردن در افراد سیگاری و الکلی

لغاتی با نام never smoker و ever smoker در حوزه سرطان سر و گردن وجود دارد. همچنین لغاتی با نام never drinker و ever drinker وجود دارد. بیماری که در طول عمرش بیش از ۱۰۰ سیگار مصرف کرده باشد را ever smoker نامیده و اگر کم تر از این مقدار سیگار کشیده باشد بیمار never smoker نامیده می شود. بیماری که در طول یک سال اخیر هفته ای یک بار مصرف الکل داشته باشد ever drinker و کمتر از این مقدار never drinker نامیده می شود.

همان طور که اشاره شد هنوز شایع ترین علت بروز سرطان های سر و گردن مصرف سیگار و الکل است. ولی دیده شده است که بیماران در طول زندگی خود به هیچ وجه سیگار نکشیده اند و الکل مصرف نکرده اند ولی به سرطان های سر و گردن مبتلا شده اند. در اینگونه موارد می توان علل دیگری مانند ژنتیک، سوء تغذیه و کمبود ویتامین ها، بهداشت بد دهان و دندان، ریفلاکس معده و در چند دهه اخیر ویروس HPV را در اینگونه سرطان ها موثر دانست.

سرطان های سر و گردن در بیماران سیگاری و الکلی معمولاً در دهه پنجم و ششم عمرشان رخ می دهد و ممکن است در نواحی مختلفی مانند حنجره، پشت دهان، ناحیه دهان، قسمت پایین حلق، ناحیه بالایی حلق که پشت بینی قرار گرفته است و … رخ دهد.

سرطان سر و گردن در بیماران never smoker و never drinker یا در دهه دوم و سوم زندگی رخ می دهد و یا در دهه هفتم و هشتم. در دهه دوم و سوم بیشتر در خانم ها شایع است و معمولاً در ناحیه حفره دهان و به خصوص در زبان دیده می شود. این تومور می تواند در ناحیه قاعده زبان، کام نرم و زبان هم دیده شود. در مردانی که در دهه دوم و سوم و چهارم عمر به سرطان های سر و گردن مبتلا می شوند، معمولاً این سرطان در قسمتی از حلق که پشت دهان است، مشاهده می شود.

این تومور ها در دهه های هفتم و هشتم عمر معمولاً در ناحیه حفره دهان دیده می شود ولی معمولاً در ناحیه لثه و جایی که دندان ها در آنجا قرار می گیرند ( در فک پایین و بالا ) دیده می شود. زمانی باور بر این بوده است که سرطان های سر و گردن در بیماران smoker never و drinker never سیر تهاجمی تری دارد ولی باید بدانید که این باور غلط است و حتی گاهی اوقات تهاجم بیماری در این بیماران کم تر است.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

نقش ویروس HPV در سرطان های سر و گردن

علت اینکه این تومورها در ناحیه دهانی دیده می شود کاملاً مشخص نیست. ولی در دهه های اخیر به دلیل برخی رفتارهای جنسی مانند تماس جنسی دهانی، شاهد انتقال ویروس به ناحیه دهان و ابتلا به برخی سرطان های دهانی بوده ایم.

با اینکه سرطان های سر و گردن در اغلب موارد در افراد سیگاری و الکلی دیده می شود ولی دلیل نمی شود که در دیگر افراد دیده نشود. پس هر فردی که توده یا زخم مزمن، گلودرد مزمن و غیر طبیعی داشته باشد یا توده های گردن داشته باشد باید حتماً به پزشک مراجعه داشته باشد تا بررسی های لازم انجام گیرد. گرچه در اغلب موارد بررسی ها مثبت بوده است ولی لازم است که برای پیشگیری از سرطان این آزمایشات انجام گیرد.

پاسخ

10 + شش =

Call Now Button