04 مه

جراحی پاروتید به زبان ساده

جراحی پاروتید

بسیاری از افرادی که داراری تومور غده پاروتید هستند برای درمان به جراحان سر و گردن مراجعه می کنند و جراحی می شوند. این جراحی با نام پاروتیدکتومی شناخته شده است. غده پاروتید شامل دو لب است ؛ یک لب سطحی و یک لب عمیق تر. جراحی برای برداشتن تومور در دو لب سطحی و عمقی انجام می گیرد. گاهی اوقات نیاز است تا جراحی در هر دو لب انجام گیرد. در این صورت به این جراحی پاروتیدکتومی کامل گفته می شود. در این جراحی هر دو لب پاروتید، از اعصاب صورتی جدا می شوند.

جراحی پاروتید

جراحی پاروتید

درمان تومور پاروتید نیازمند دقت فراوان تیم جراحی است زیرا اعصابی که از این ناحیه عبور می کنند بسیار حساس هستند و اگر آسیبی به این اعصاب وارد شود می تواند منجر به فلج صورت شود. اعصاب صورت مسئول بسیاری از حرکات صورت مانند بستن چشم ها، بالا بردن ابروها و خندیدن هستند.
حفظ اعصاب صورت یکی از مهم ترین اولویت ها در برداشتن تومور پاروتید است. در طول جراحی پاروتید این اعصاب شناسایی و محافظت می گردند. با این حال احتمال بسیار کمی وجود دارد که اعصاب صورت به دلیل گسترش تومور و یا در طول جراحی آسیب ببینند.

پاروتیدکتومی سطحی

در صورتی که تومور به بخش سطحی غده پاروتید دست اندازی کرده باشد، در جراحی پاروتیدکتومی، بخشی یا کل لب سطحی تومور برداشته می شود. برشی که برای برداشتن تومور مورد نیاز است در ناحیه جلوی گوش ایجاد می شود و تا گردن و فک ادامه می یابد.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

همچنین لایه ای از بافت سالم در اطراف تومور هم برداشته می شود که این عمل با توجه به اعصاب صورت انجام می گیرد تا آسیبی به آن ها وارد نشود.

پاروتیدکتومی کلی

در صورتی که تومور به بخش عمقی و احتمالاً بخش سطحی غده پاروتید دست اندازی کرده باشد، جراحی پاروتیدکتومی کلی یا کامل انجام می گیرد. برش موردنیاز در این جراحی همانند برش مورد نیاز در پاروتیدکتومی سطحی ایجاد می شود.

برداشتن غدد لنفاوی در طول جراحی پاروتیدکتومی

سرطان غده پاروتید در اغب موارد به غدد لنفاوی در گردن هم گسترش می یابد. برداشتن غدد لنفاوی در گردن و بافت های مجاور می تواند به طور همزمان با جراحی پاروتیدکتومی انجام گیرد.

اگر احتمال وجود سلول های سرطانی در غدد لنفاوی وجود داشته باشد و یا در آزمایشات عکس برداری توده های مشکوکی در غدد لنفاوی دیده شود، غدد لنفاوی برداشته می شوند تا احتمال بروز سرطان در آینده به حداقل برسد.

بررسی اعصاب صورتی

همان طور که گفته شد جراحی پاروتید نیازمند توجه و تبحر و دقت بالای تیم جراحی است. در ابتدا باید محل اعصاب صورت مشخص شوند و سپس به برداشتن و خارج نمودن توده اقدام شود. سیستم عصبی صورت شاخه های بسیاری دارد که بخش های مختلفی از صورت را کنترل می کنند.

تکنولوژی بسیار پیش رفته ای برای شناسایی و بررسی اعصاب صورت در اتاق عمل وجود دارد که جراحان می توانند اعصاب صورت را شناسایی کنند. این تکنولوژی اعصاب ظریف را هم شناسایی می کند.
در برخی موارد اعصاب صورت به صورت موقتی و یا در موارد نادری به صورت دائمی ضعیف می شوند. احتمال بروز ضعف اعصاب صورت مستقیماً بستگی به سایز تومور، میزان گستردگی و نوع تومور پاروتید دارد.

پاسخ

4 × دو =

Call Now Button