02 ژوئن

درمان تومور زبان با جراحی

جراحی سرطان زبان

گلوسکتومی به برداشتن قسمت و یا بخشی از زبان گفته می شود. این جراحی معمولاً برای درمان سرطان زبان به کار می رود. هر چند که سلول های سرطانی در دیگر بخش های دهان می توانند گسترش پیدا کرده و زبان را نیز درگیر نمایند و منجر به سرطان دهان شوند.

جراحی سرطان زبان

جراحی سرطان زبان

آمادگی برای جراحی سرطان زبان

جراح متخصص و سایر اعضای تیم جراحی اطلاعات مفیدی را برای آمادگی هر چه بیش تر شما در اختیارتان قرار می دهند. در حالت کلی به منظور آمادگی برای انجام جراحی، شما می بایست خوردن، آشامیدن و مصرف برخی از داروها را محدود و یا قطع نمایید. شما می بایست اطلاعاتی را در خصوص هر گونه علائمی مبنی بر عفونت که شامل تب و سرفه می شود را در اختیار جراحتان قرار دهید. وی تمامی ارگان های موثر در این جراحی را مورد ارزیابی تشخیصی قرار می دهد.
در روز جراحی پیشنهاد می شود تا از چند ساعت زودتر در کلینیک حضور یابید. این موضوع به پرستاران و پزشک بیهوشی کمک می کند تا تمامی موارد را برای راحتی بیش تر شما در طول جراحی آماده نمایند. شما می توانید پیش از بیهوشی کامل با جراح خود ملاقات نمایید و تمامی سوالات خود را از وی بپرسید.
با انجام جراحی سرطان زبان، شما می بایست برای تغییراتی در نحوه صحبت کردن و بلع مواد غذایی آماده باشید. نتیجه این جراحی به میزان زیادی به میزان برداشتن زبان در طول جراحی، محلی از زبان که برداشته می شود و تکنیکی که برای انجام آن پیاده می گردد، بستگی دارد.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

جراحی سرطان زبان چگونه است؟

تقریباً در تمامی جراحی های سرطان زبان، بیهوشی عمومی به صورت کامل انجام می گیرد. بسته به میزان بازسازی که در طول این جراحی صورت می گیرد، ما ممکن است به تیوب تغذیه ای احتیاج پیدا نمایید.
انواع مختلفی از جراحی سرطان زبان وجود دارد:
• گلوسکتومی کامل
جراح در این پروسه به برداشتن بخش داخلی و اصلی زبان اقدام می نماید. با برداشتن قسمت عمده ای از زبان، بلع بیمار دچار اختلال شده و آسپیراسیون (پریدن غذا و مایعات به داخل ریه) اتفاق می افتد. این جراحی به منظور پیشگیری از موضوعات فوق الذکر به همراه لارنژکتومی صورت می پذیرد.
• گلوسکتومی جزئی
این جراحی به برداشتن قسمت کوچکی از زبان در کناره ها و یا سایر نقاط آن می پردازد.

مراقبت های پس از جراحی سرطان زبان

مراقبت های پس از جراحی سرطان زبان به میزان زیادی به تکنیک مورد استفاده و میزان نواحی بازسازی شده بستگی دارد. در برخی از جراحی ها، شما می توانید پس از چند ساعت ماندن در اتاق ریکاوری به منزل بازگردید. اما در برخی دیگر به علت سنگینی جراحی انجام شده، شما می بایست ۲ هفته در بیمارستان بستری شوید.

عوارض جانبی جراحی سرطان زبان

بهتر است پیش از انجام هر نوع جراحی در خصوص عوارض جانبی آن اطلاعات مناسبی کسب نمایید.
• خونریزی شامل هماتوم
در صورتیکه خونریزی پس از جراحی بیش از حد باشد، جراح ممکن است مجبور شود تا شما را به اتاق عمل بازگردانده و از خونریزی های بیش تر جلوگیری نماید.
• عفونت
زبان ارگانی است که میزان زیادی خون را در خود ذخیره کرده است، اما همچنان عفونت جز جدایی ناپذیر از یک عمل جراحی می باشد.
• دیس آرتری یا اختلال در تکلم
مشکل در تکلم بسته به میزان بافتی که از زبان برداشته شده می تواند متفاوت باشد.
• دیسفاژی یا اختلال بلع
اختلال در بلع بسته به میزان بافتی که از زبان برداشته شده می تواند متفاوت باشد.
• اختلال در دم و بازدم
زمانیکه میزان زیادی از زبان برداشته می شود، کنترل مکانیزم بلع دچار مشکل می گردد. شما می توانید به منظور افزایش مهارت های خود در صحبت کردن و بلعیدن با پزشک متخصص مشورت نمایید.
• فیستول بزاق
این عارضه مربوط به زمانی می شود که بزاق از دهان به گلو نشت پیدا می کند.

پاسخ

دو × دو =

Call Now Button