20 مه

خارج کردن تومور گوش با جراحی

جراحی تومور گوش

درمان تومورهای گوش در کانال، میانه و داخل گوش به واسطه جراحی و رادیوتراپی صورت می پذیرد. همچنین بسته به مرحله سرطانی که به آن مبتلا هستید، کموتراپی یا شیمی درمانی اثر بخش می باشد. کانال گوش در حقیقت قسمتی از گوش خارجی است. اما درمان توده های کانال گوش متفاوت از بخش خارجی گوش می باشد.

جراحی-تومور-گوش

جراحی-تومور-گوش

درمانی که برای تومور گوش توسط پزشک متخصص پیشنهاد می شوند، معمولاً به عوامل ذیل بستگی دارد:
• توده های سرطانی کدام قسمت از گوش را درگیر کرده اند.
• نوع توده
• سایز تومور
• مرحله سرطان (به این منظور که تا چه حد سرطان در خارج از ناحیه ای که شروع شده است، انتشار یافته)
• وضعیت سلامت عمومی شما
افرادی که به سرطان های سر و گردن مبتلا شده اند و یا علائمی دال بر وجود سرطان در این نواحی دارند، بهتر است به افراد ذیل با تخصص های مشخص مراجعه نمایند:
• جراحان سر و گردن که به طور تخصصی جراحی هایی در نواحی گوش، بینی، دهان و استخوان صورت انجام می دهند.
• آنکولوژیستی که به طور تخصصی داروهای سرطان و رادیوتراپی تجویز می نماید.
پس از آنکه وجود توده در ناحیه گوش به کمک آزمایشات تشخیصی تأیید شد، درمان های جراحی آغاز می گردد. نوع و گستردگی جراحی تومور گوش، بسته به ناحیه قرار گیری توده و میزان انتشار آن داخل بافت های گوش و همچنین نزدیکی آن به استخوان ها می تواند متفاوت باشد.
جراح سر و گردن در طول این پروسه اقدام به برطرف کردن توده و بافت های اطراف آن که از سرطان سالم مانده اند، می نماید. این نواحی سالم مانده را حاشیه روشن نیز می نامند که برداشتن آنها موجب می شود تا احتمال بازگشت سرطان به شدت کاهش یابد.
در طول جراحی، جراح سر و گردن اقدام به برداشتن قسمت و یا تمام موارد ذیل می نماید:
• کانال گوش
• قسمت و یا تمام استخوان گیجگاه
• میانه گوش
• داخل گوش
استخوان گیجگاه، استخوانی است که در اطراف سر و نزدیک گوش قرار گرفته است. پروسه برداشتن استخوان گیجگاه به ماستوئیدکتومی نیز معروف می باشد. همچنین به ندرت پیش میاید که در جراحی تومور گوش احتیاج باشد که اعصاب صورت، غدد لنفاوی و غدد بزاقی که در اطراف سر شما قرار دارند، بر طرف شوند.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

مراقبت های پس از جراحی تومور گوش

پس از آنکه برش های مخصوص جراحی زده شد و بافت های اضافی برطرف گردید، نواحی مورد نظر به وسیله بخیه به هم آورده شده و توسط بانداژهای مخصوصی پوشانده می شوند. همچنین ۱ الی ۲ تیوب خشک کننده به منظور جمع آوری خون آبه های جراحی، در زیر زخم ها کار گذاشته می شوند. این تیوب ها کمک شایانی به کاهش تورم ناشی از جراحی کرده و حدود دو روز بعد توسط پزشک متخصص برداشته می شوند. همچنین به منظور کاهش دردهای ناشی از جراحی، جراح برای شما داروهای مسکن تجویز می نماید.
اینکه پس از جراحی چند روز را می بایست در بیمارستان سپری نمایید، کاملاً به روند جراحی شما بستگی دارد. جراح سر و گردن در مورد دوران نقاهت پس از جراحی به شما توضیحاتی خواهد داد.

شنوایی و تعادل پس از جراحی تومور گوش

شنوایی پس از آنکه جراح قسمت میانی و داخلی گوش شما را بر می دارد، بعید به نظر می رسد. این جراحی می تواند تعادل شما را در هنگام ایستادن تحت تأثیر قرار دهد. همچنین بعد از جراحی تومور گوش، جراح سر و گردن ممکن است از پروتز های آماده در این ناحیه استفاده نماید.

اسکارهای ناشی از جراحی تومور گوش

اسکارهای ناشی از جراحی تومور گوش معمولاً به واسطه خود گوش و یا خط و خطوط طبیعی صورت پوشیده می شوند. جراح سر و گردن به منظور برطرف کردن تومورها و بازسازی گوش تعلیم دیده است. لذا پس از این جراحی بیش تر مراجعین تغییر چندانی در ناحیه گوش خود متوجه نمی شوند.
پیش از جراحی پیشنهاد می شود در خصوص قدرت شنوایی و بلیعدن خود از جراح متخصص سوال نمایید.

پاسخ

2 − 2 =

Call Now Button