25 ژانویه

تومور بدخیم چشم

تومور بدخیم چشم

تومور بدخیم چشم می تواند در داخل چشم رشد کند و به تخریب بافت های اطراف بینجامد. تومورهای سرطانی با عنوان تومور های بدخیم هم شناخته می شوند. این نوع تومورها می توانند به دیگر بخش های بدن هم گسترده شوند و به نوعی متاستاز رخ دهد. اکثر سرطان های چشم از دیگر بخش های بدن به ناحیه چشم ها گسترده شده اند. برای مثال سرطان سینه و ریه ها می تواند تا چشم ها هم گستردگی داشته باشد. این مشکل متاستاز چشم ها نامیده می شود. اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان قرار می دهیم سرطانی را شرح می دهد که از چشم ها شروع می شود.

ملانوم چشم

همانند ملانوم پوست، ملانوم چشم ها از سلولهای ملانوسیت نشات می گیرد. ملانوسیت تولید ملانین می کند و این ماده به چشم ها، پوست و مو رنگ می دهد. ملانوما چشم می تواند در مناطق زیر اثر بگذارد:

– تخم چشم – ملانوم داخل چشمی
– ملتحمه – ملانوم ملتحمه
– پلک – نوعی ملانوم که بر روی پوست ایجاد می شود.
– حفره چشمی – ملانوم حرفه چشمی

ملانوم تخم چشم

ملانوم داخل چشم یکی از متداول ترین انواع سرطان چشم است که در بزرگسالان وجود دارد و حدوداً ۵ درصد از سرطان های ملانوم را شامل می شود. اکثر ملانوم ها در یووا شروع می شوند و با نام ملانوم لایه عروقی شناخته می شوند.

ملانوم لایه عروقی به دو نوع قدامی و خلفی تقسیم می شود. ملانوم لایه عروقی قدامی بر عنبیه در قسمت جلویی چشم تاثیر می گذارد در حالی که ملانوم لایه عروقی خلفی بر ساختار پشتی چشم در کوروئید تاثیر می گذارد.

تومور بدخیم چشم

تومور بدخیم چشم

یکی از شایع ترین سلول های ملانوم داخل چشم سلول های اسپیندل و اپیتلوئید است. سلولهای اسپیندل بلند و صاف هستند و سلولهای اپیتلوئید گرد هستند. افرادی که به ملانوم داخلی چشم مبتلا می شوند معمولاً از هر دو نوع سلول دارند. ملانوم داخل چشمی به روش های درمانی مختلفی درمان می شود و بخش های مختلف چشم مانند پلک ها و ملتحمه را درگیر می کند.

لنفوم چشم

لنفوم چشم دومین نوع شایع سرطان چشم است. لنفوم چشم در اغلب موارد از نوع غیر هاجکین است که از لیمفوسیت ها رشد می کند. لنفوم چشم می تواند نواحی زیر را تحت تاثیر قرار دهد:

– تخم چشم – لیمفومای داخل چشمی
– حدقه چشم – لیمفومای چشمی
– پلک
– ملتحمه
– غدد اشکی

رتینوبلاستوم

رتینوبلاستوم از شایع ترین سرطان های چشم در کودکان است.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تومورهای نادر در چشم

تومور چشم که شیوع بسیار کمی دارد و نادر است در زیر آمده است:

کارسینومای سلول های فلسی SCC در اغلب موارد در ملتحمه و پلک بروز می کند. SCC شایع ترین نوع سرطان ملتحمه است. SCC پلک نوعی سرطان پوست غیر ملانوم است.

کارسینومای سلولهای پایه ای چشم BCC معمولاً در پلک ها شروع می شود و شایع ترین نوع سرطان پلک است. BCC پلک نوعی سرطان پوست غیر ملانوم است.

کارسینومای سبوس پلک در اغلب موارد در پلک بالا و نزدیک به مژه ها بروز می کند. این سرطان مربوط به غدد چربی یا سبوس است. این غدد چربی باعث آزادسازی سلول های چربی به اشک ها می شوند.

کارسینومای آدنوئید کیستیک شایع ترین سرطان غدد لاکریمال یا اشکی است. کارسینومای کیستیک آدنوئید نوعی آدنوکارسینوما است که در سلول ها شروع به رشد می کند.

سارکومای اربیتال نوعی سارکومای بافت نرم است که در حفره چشم شروع می شود. این نوع سرطان در ماهیچه هایی که چشم ها را حرکت می دهند شروع به رشد می کند و به طرف چشم ها حرکت می کند و در اغلب موارد در کوکان بروز می کند.

منبع : https://www.cancer.ca/en/cancer-information/cancer-type/eye/eye-cancer/cancerous-tumours/?region=qc

پاسخ

3 + 11 =

Call Now Button