13 اکتبر

تاثیر سیگار بر سرطان سر و گردن

تاثیر سیگار بر سرطان سر و گردن

تحقیقات بسیاری در زمینه بررسی ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان های سر و گردن صورت گرفته است. سوالی که ذهن بسیاری را درگیر می کند این است که آیا سیگار کشیدن بر بروز سرطان های سر و گردن تاثیر دارد؟ چه میزان سیگار کشیدن بر تولید سلول های بدخیم در ناحیه سر و گردن موثر است؟ چه نوعی از سرطان سر و گردن در افراد سیگاری شایع تر است؟ در ادامه مقاله با ما باشید.

تاثیر سیگار بر سرطان سر و گردن

پس از اینکه مشخص شد که سیگار کشیدن بر پروتئین خاصی تاثیر می گذارد و باعث رشد سلول های سرطانی در کارسینومای سلولهای فلسی در ناحیه سر و گردن می شود، تحقیقات وسیعی در این زمینه شروع به اجرا شد.
سیگار کشیدن به تغییر متابولیسم سلولی می انجامد و این مورد به رشد سلول های سرطانی کمک می کند. با سیگار کشیدن فیبروبلاست ها به ساخت محصولات متابولیک کمک کرده تا انرژی لازم به تومورهای سر و گردن برسد و این تومور اثر بدخیم خود را حفظ کند.

سلول های سرطانی و بدخیم شروع به حرکت بیشتر می کنند و از مرگ سلولی خودداری می شود. به این ترتیب به مرور تجمع این سلول ها افزایش می یابد. فیبروبلاست هایی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند به ساخت تومور های بزرگ تر کمک می کند . همچنین محققان به این مورد پی بردند که فیبروبلاست هایی که در معرض دود سیگار قرار گرفتند به بافت های حمایتی تومور ها کمک می کنند. این بافت های حمایتی شامل سلول های ایمنی هستند .

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تاثیر سیگار بر سرطان دهان و حلق و زبان

یکی از فاکتورهای خطر برای سرطان های دهان و زبان استفاده از سیگار و دخانیات است . البته سرطان دهان و زبان می تواند علل دیگری داشته باشد ولی یکی از علل متداول برای این نوع سرطان ها استفاده از سیگار و دخانیات است . برای مثال یکی دیگر از علل سرطان زبان و یا سرطان دهان می تواند ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV باشد .

نتیجه گیری

نتیجه حاصل از این تحقیق و تحقیقات گسترده ای که در این زمینه انجام گرفته است، این است که استفاده از سیگار و دخانیات اگر صد در صد به بروز سرطان های سر و گردن منجر نشود، می تواند احتمال بروز این نوع سرطان ها را بالا ببرد . بنابراین پیشنهاد می شود اقدامات لازم برای ترک سیگار انجام گیرد که تا جای ممکن از بروز سرطان پیشگیری شود .
منبع : https://www.cancerhealth.com/article/effects-smoking-head-neck-cancer-reveal-treatment-target

پاسخ

یازده + 6 =

Call Now Button