01 فوریه

برامدگی و توده در زبان

برامدگی و توده در زبان

وجود برامدگی بر روی زبان بسیار شایع است. علل مختلفی هم برای این عارضه وجود دارد. از جمله این علت ها می توان به آسیب، آلرژی و عفونت اشاره کرد. گرچه توده و برامدگی هایی بر روی زبان می توانند باعث نگرانی فرد شوند ولی معمولاً ضرر ندارند. برخی افراد که برامدگی را بر روی زبان خود احساس می کنند احتمال دارد که نگران شوند که سرطان زبان دارند. ولی سرطان دهان به نسبت از جمله سرطان های نادر است.

سرطان زبان شیوع کمی دارد ولی در صورتی که توده ای در ناحیه زبان خود احساس کردید لازم است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. در این مقاله قصد داریم به علل مختلف ایجاد برامدگی بر روی زبان اشاره ای داشته باشیم.

توده در زبان

توده در زبان

آسیب به زبان

آسیب به ناحیه زبان می تواند ظاهر زبان را تغییر دهد و زبان حالت صاف خود را از دست بدهد. همانند تمام اعضای بدن، زبان هم با ورود آسیب می تواند دچار یکسری تغییرات شود و ورم کند.  افرادی که تصادفاً زبان خود را گاز می گیرند گاهی اوقات متوجه یک برامدگی در آن قسمت می شوند که ظرف چند روز از بین می رود. حساسیت به غذاهای داغ و مایعات داغ هم می تواند یکی دیگر از نشانه های آسیب به زبان باشد.

برامدگی و توده در زبان

برامدگی و توده در زبان

هرپس دهانی

هرپس یکی از عفونت های ویروسی شایع است که ۶۰ درصد از بزرگسالان را در کشور آمریکا درگیر کرده است و آماد دقیقی از مبتلایان در ایران در دسترس نیست. برخی افراد که به هرپس دهانی مبتلا هستند هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. با این حال اکثر افراد زخم ها و تاول هایی را در ناحیه دهان و بینی خود تجربه می کنند.

برخی افراد تاول هایی را بر روی زبان یا لثه های خود احساس می کنند. این تاول ها می توانند بسیار دردناک باشند و بعد از یک هفته یا بیشتر از بین بروند.

هرپس های دهانی مسری هستند و می توانند از طریق بزاق دهان گسترش یابند. تماس مستقیم با این ناحیه می تواند به راحتی ویروس را انتقال دهد.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

سرطان زبان

توده و برامدگی بر روی زبان در برخی موارد می تواند نشانه سرطان زبان باشد. در صورتی که این برامدگی در اطراف زبان دیده شود به احتمال بیشتری سرطانی است. این توده ها معمولاً بدون درد هستند. در صورتی که بیشتر از یک الی دو هفته این توده ها بهبود نیابند نیاز است که به پزشک مراجعه شود.

از جمله علائم دیگر سرطان زبان می توان به ایجاد زخم هایی بر روی زبان هم اشاره کرد. از جمله علل اصلی سرطان زبان می توان به سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل و عفونت با ویروس HPV اشاره کرد. سرطان زبان می تواند در قاعده زبان و یا در قسمت بیرونی زبان ایجاد گردد.

منبع : https://www.medicalnewstoday.com/articles/321891.php#treatment-and-home-remedies

پاسخ

15 − 5 =

Call Now Button