27 نوامبر

ارتباط بین تلفن همراه و سرطان های سر و گردن

ارتباط بین تلفن همراه و سرطان های سر و گردن

یکی از سوالات شایع بیماران در سال های اخیر بحث ارتباط بین استفاده از تلفن های همراه و مشکلاتی نظیر مشکلات خواب، سر درد، سرگیجه، کاهش شنوایی و به خصوص با تومورهای مغزی است. همان طور که می دانید استفاده از موبایل از سال ۱۹۸۳ شروع شده است و در سال های اخیر استفاده از این تلفن ها رواج بسیاری داشته است. به خصوص در کشورهای پیشرفته و در کشورهای در حال توسعه درصد استفاده از این تلفن ها به بالای ۹۰ درصد می رسد.

این تلفن ها از امواج رادیوفریکونسی یا امواج ماکروویو استفاده می کنند و یک محیط الکترومغناطیسی ایجاد می شود که کار آن ها با استفاده از این امواج است. این امواج تقریباً مشابه همان سیستمی است که در اجاق های ماکروویو استفاده می شود. امواج این موبایل ها می تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کنند. یکی از این مشکلات بحث گرمایشی بیش از حد این تلفن ها در استفاده طولانی مدت است. این مورد می تواند در نواحی مجاور مغزی و گوش که مجاور مغز هست مشکلاتی را ایجاد کند. بنابراین در سال های اخیر مطالعات مختلفی در مورد اینکه آیا موبایل و تلفن های همراه خطرات تهدید کننده ای ایجاد می کنند انجام گرفته است.

ارتباط بین موبایل و کاهش شنوایی

در رابطه با استفاده مداوم از تلفن های همراه ( بیش از یک ساعت در روز ) به صورت مستقیم در کنار گوش باید گفت که این مورد می تواند منجر به کاهش شنوایی شود و ارتباط مستقیمی بین آن وجود دارد. ثابت شده است که استفاده بیش از حد از موبایل برای بیش از یک ساعت در روز و برای مدت چهار سال به بالا می تواند منجر به کاهش شنوایی در فرکانس های بالا شود. این بیماران در درک برخی از اصوات ( س، ف، ت ، ز ) دچار مشکل می شوند.

ارتباط بین تلفن همراه و سرطان های سر و گردن

ارتباط بین تلفن همراه و سرطان های سر و گردن

ارتباط بین موبایل و تومورهای مغزی

از نظر تئوری با توجه به عوارض موبایل و مجاورت نزدیک آن در قسمت هایی از مغز ( زمانی که موبایل در کنار مغز قرار می گیرد ) ارتباطی بین موبایل و تومورهای مغزی دیده شده است. در برخی از مطالعات ارتباط بین استفاده از موبایل و افزایش تومورهای خوش خیم و بد خیم مغزی مانند گلیوما و شوانوم دیده شده است. ولی در یک مطالعه دیگر در سوئد این ارتباط رد شد.

بنابراین هنوز ارتباط بین این دو کاملاً ثابت شده نیست ولی رد هم نشده است. نتیجه این مطالعات همخوانی نداشته اند ولی بیشتر مطالعات مبنی بر عدم ارتباط بوده است. در برخی مطالعات ارتباط نشان داده شده است.

ارتباط بین موبایل و سر درد

این ارتباط وجود دارد. به خصوص در افرادی که میگرن دارند ارتباط مستقیمی بین استفاده از موبایل و بروز سر درد دیده شده است. در رابطه با مشکلاتی مثل مشکلات خواب و خستگی هم می توان گفت که ارتباطی بین استفاده از موبایل و خستگی دیده شده است. در سال های اخیر هم ارتباطی بین سرگیجه و استفاده مداوم از موبایل گزارش شده است.

دیجیتال موشن سیکنس DIGITAL MOTION SICKNESS یا بیماری حرکت در افرادی است که هنگام نشستن در ماشین ( صندلی عقب و نگاه کردن به موبایل و کتاب) یا کشتی دچار سرگیجه می شوند. در این بیماری مبتلایان که در موبایل فیلم های اکشن می بینند و یا موبایل را بالا و پایین می کنند دچار سرگیجه می شوند. در این مورد بیمار در جای خود ثابت نشسته است ولی اطلاعات تصویری به سرعت در حال حرکت است که می تواند منجر به سرگیجه شود.

کلینیک جراحی سر و گردن MOH تشکیل شده از یک تیم متخصص و با تجربه ، با حضور دکتر صالح محبی ، دکتر شباهنگ محمدی و دکتر محمد محسنی که در زمینه ی جراحی تومور قاعده جمجمه ، تومورهای سر و گردن و سایر جراحی های مرتبط فعالیت دارند. جهت هر گونه هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۱۱۴۵۳۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای ارتباط با کلینیک می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

ارتباط بین موبایل و آلزایمر

در این زمینه مطالعات مختلفی انجام گرفته است. در برخی مطالعات این ارتباط مشاهده شده است و در برخی مطالعات این ارتباط رد شده است. ولی به نظر می آید که شاید ارتباطی وجود داشته باشد.

همچنین از سوی دیگر این مشکل در خانم ها بیشتر از آقایان دیده شده است. این مورد شاید به دلیل گزارش بهتر خانم ها نسبت به آقایان باشد. ولی در کل توصیه می شود حد المقدور مکالمات با موبایل را کوتاه کنند و موبایل را به صورت مداوم کنار گوش قرار ندهند. استفاده از هندزفری و هدست می تواند راهکار خوبی باشد. همچنین به هیچ عنوان هنگام خواب موبایل را بالای سر خود قرار ندهند. لازم است که موبایل فاصله داشته باشد. با انجام از این راهکارها می توان از برخی از مشکلات پیشگیری کرد.

مقالات مرتبط با این مطلب:

سرطان سر و گردن

پاسخ

2 × 5 =

Call Now Button